Większość osób zapytana o sposób głosowania w wyborach prezydenckich odpowiada, że wybierze drogę tradycyjną.
– Jeśli wyborca chce zagłosować poza miejscem zameldowania może pozyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie miejskim. Na miejscu wyborca wypełnia odpowiedni wniosek, może to zrobi także za pośrednictwem wyznaczonej osoby – mówi Janina Nowak z Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Takie wnioski można złożyć w placówkach przy ul. Kromera, na placu Nowy Targ oraz przy ul. Gabrieli Zapolskiej. W tej ostatniej jest wyodrębniona specjalna strefa, do składanie tego typu wniosków. Wszystkie placówki są otwarte od 8 do 15:15. Ten dokument wydawany jest tylko raz i upoważnia do głosowania zarówno w pierwszej turze, jak i w drugiej, jeśli do niej dojdzie.
– Wyborca dodatkowo może wpisać się do spisu wyborców. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie, jak i za pomocą ePUAP-u – dodaje urzędniczka.
Niezależnie, na który z wniosków padnie wybór, należy je złożyć do 23 czerwca.
– Wnioski o wpisanie do spisu wyborców przyjmujemy do 23 czerwca – podsumowuje urzędniczka.
Tym razem wybory zakładają także możliwość głosowania korespondencyjnego. Do tej pory w ten sposób mogły głosować osoby z niepełnosprawnościami. Teraz ze względu na pandemie COVID 19 każdy może oddać swój głos, nie pojawiając się w lokalu wyborczym. Aby w dniu wyborów otrzymać pakiet do głosowania korespondencyjnego trzeba do 16 czerwca złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Można też zrobić to za pomocą ePUAP-u. Jeśli wybór padnie na drogę internetowa, potrzebny będzie profil zaufany lub e-dowód.
Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Stacjonarnie będzie można oddać swój głos w lokalach wyborczych od godziny 7.00 do 21.00.