Wybory prezydenckie: Jak głosować?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nadchodzące wybory prezydenckie będę wyjątkowe. Nie tylko że względu na sytuacje polityczna w kraju, ale także że względu na samo głosowanie. Korespondencyjnie czy stacjonarnie, jak będą glosować wrocławianie?

Większość osób zapytana o sposób głosowania w wyborach prezydenckich odpowiada, że wybierze drogę tradycyjną.

– Jeśli wyborca chce zagłosować poza miejscem zameldowania może pozyskać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie miejskim. Na miejscu wyborca wypełnia odpowiedni wniosek, może to zrobi także za pośrednictwem wyznaczonej osoby – mówi Janina Nowak z Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Takie wnioski można złożyć w placówkach przy ul. Kromera, na placu Nowy Targ oraz przy ul. Gabrieli Zapolskiej. W tej ostatniej jest wyodrębniona specjalna strefa, do składanie tego typu wniosków. Wszystkie placówki są otwarte od 8 do 15:15. Ten dokument wydawany jest tylko raz i upoważnia do głosowania zarówno w pierwszej turze, jak i w drugiej, jeśli do niej dojdzie. 

Wyborca dodatkowo może wpisać się do spisu wyborców. Można to zrobić bezpośrednio w urzędzie, jak i za pomocą ePUAP-u – dodaje urzędniczka. 

Niezależnie, na który z wniosków padnie wybór, należy je złożyć do 23 czerwca.

Wnioski o wpisanie do spisu wyborców przyjmujemy do 23 czerwca – podsumowuje urzędniczka. 

Tym razem wybory zakładają także możliwość głosowania korespondencyjnego. Do tej pory w ten sposób mogły głosować osoby z niepełnosprawnościami. Teraz ze względu na pandemie COVID 19 każdy może oddać swój głos, nie pojawiając się w lokalu wyborczym. Aby w dniu wyborów otrzymać pakiet do głosowania korespondencyjnego trzeba do 16 czerwca złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie gminy. Można też zrobić to za pomocą ePUAP-u. Jeśli wybór padnie na drogę internetowa, potrzebny będzie profil zaufany lub e-dowód. 

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 28 czerwca. Stacjonarnie będzie można oddać swój głos w lokalach wyborczych od godziny 7.00 do 21.00.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy