Wybory prezydenckie. Wrocław zbiera podpisy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Kampania wyborcza trwa już od kilku dni, co widać też we Wrocławiu. Co warto wiedzieć na temat głosowania w 2020 roku? Kiedy będą wybory prezydenckie i czy podpisywanie list poparcia kandydatów jest bezpieczne?

Aby zagłosować wystarczy skończyć 18 lat i mieć polskie obywatelstwo. Czy wrocławianie wiedzą jednak, jakie wymagania prawo nakłada na kandydatów?

Kiedy będą wybory prezydenckie i co wiedzą o nich wrocławianie?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Wrocławianie wiedzą, że kandydaci muszą osiągnąć odpowiedni wiek i najczęściej podają poprawną odpowiedź. O pozostałych wymaganiach pamiętają jednak tylko niektórzy.

Przepisy jednoznacznie wskazują warunki, które trzeba spełnić, aby móc powalczyć o fotel prezydencki. – Muszą mieć obywatelstwo polskie, ukończone 35 lat i spełniać też wymóg niekaralności. Każdy z komitetów, który wystawia swojego kandydata, ma obowiązek zebrania 100 tysięcy podpisów. I te podpisy do 26 marca musi przedstawić Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie, gdzie komisja sprawdza te podpisy – wyjaśnia politolog doktor Ryszard Kessler.

Komitety wyborcze zbierają podpisy na ulicach Wrocławia

Obowiązek zebrania tak dużej liczby podpisów to spore wyzwanie dla komitetów. Dlatego na ulicach pojawiają się osoby zbierające poparcie dla kandydatów. Obywatele często nie chcą podpisywać listy poparcia, ponieważ boją się o bezpieczeństwo swoich danych. Jak się okazuje, niepotrzebnie.

Podczas zbierania podpisów za bezpieczeństwo odpowiadają ci, którzy podchodzą do ludzi i proszą o te dane. Oni wszyscy są przeszkoleni, mają też specjalne upoważnienia od Państwowej Komisji Wyborczej do zbierania podpisów. Oni wiedzą jak zbierać podpisy, żeby chronić dane. Kiedy podaje się kartkę do podpisania, to zakrywa się po prostu napisane wyżej  nazwiska. Osoba się wpisuje i podchodzi następna. Tak powinno się zbierać podpisy – dodaje dr Kessler.

Kampania przed wyborami prezydenckimi „to będzie plebiscyt”

Tymczasem specjaliści próbują przewidzieć przebieg i charakter kampanii wyborczej. – To nie będzie kampania na racjonalne argumenty, to będzie plebiscyt. Kampania będzie mocno oparta na emocjach i nieprzewidywalna – przedstawia swoje przewidywania dr Kessler.

Najważniejsze jednak, czy wyborcy skorzystają ze swojego prawa do głosowania.

Osoby chcące zagłosować podkreślają, że to ich obywatelski obowiązek. Niektórzy mają nadzieję, że głosując mają wpływ na sytuację w kraju. Część obywateli woli jednak nie brać udziału w głosowaniu.

 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy