Wybory samorządowe 2023 zagrożone? Tusk i Sutryk komentują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Demokracja polega na tym, że wiadomo, kiedy są wybory mówił Donald Tusk, pytany o pomysł przesunięcia wyborów samorządowych z 2023 roku. W stolicy Dolnego Śląska spotkali się prezydenci Wrocławia, Jeleniej Góry i przewodniczący PO, wśród tematów m. in. przyszłość samorządu.

Samorządowcy pytają mnie wszędzie, czy rzeczywiście zagrożony jest w Polsce samorząd? Te decyzje dotyczące środków europejskich, pieniędzy na inwestycję, o których decyduje centrala w Warszawie bardzo często odbywają się bez udziału samorządów. Bardzo wielu ludzi w Polsce ma takie poczucie, że krok po kroku odbierana jest samorządowi istota jego władzy – to są kompetencje i pieniądze. Zrobimy wszystko – w porozumieniu z organizacjami samorządowymi, prezydentami, prezydentkami, burmistrzami, sołtyskami, wójtami, radnymi i tymi wszystkimi, którzy czują samorząd, którzy chcą pracować dla swoich lokalnych ojczyzn – zrobimy wszystko, aby przywrócić autentyczną samorządność w Polsce – mówi Donald Tusk.

O przesunięciu wyborów samorządowych, które wypadają na rok 2023 w obozie władzy mówi się od miesięcy. Prawo i Sprawiedliwość chciałoby przedłużyć kadencje samorządowców o pół roku – tak, żeby wybory samorządowe nie zbiegały się z wyborami parlamentarnymi. Według polityków PiSu przedsięwzięcie mogłoby być trudne dla Państwowej Komisji Wyborczej. Komentarz ze strony przewodniczącego największej partii opozycyjnej i dolnośląskich samorządowców w tej sprawie jest jeden.

Jeśli pozwolimy na to, że ze względu na pewne niejasności lub niejednoznaczności w przepisach prawa, rząd i partia rządząca będą manipulować terminami wyborów samorządowych, to strach pomyśleć, co może być następnym krokiem. Nie ma żadnego powodu, aby przesuwać termin wyborów – podkreśla Donald Tusk.

Tych konstytucyjnych terminów należy po prostu dochowywać. Nie zaszły żadne szczególne okoliczności, które zmuszałyby rząd do przesunięcia wyborów. W covidzie rząd próbował zorganizować wybory, kiedy to rzeczywiście mieliśmy do czynienia z sytuacją wyjątkową – dodaje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Najlepsze prawo to prawo, które jest jasne, klarowne i stabilne. Każde majstrowanie – obojętnie, czy to są wybory samorządowe, parlamentarne czy każde inne prawo – jeżeli cokolwiek się zmienia, to zawsze się pogorszy – podsumowuje Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

Według obowiązujących przepisów prawnych wybory parlamentarne i samorządowe powinny odbyć się jesienią przyszłego roku.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy