Wybuchy pod Wrocławiem. Jak wygląda szkolenie saperskie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na poligonie na obrzeżach Wrocławia w Cieninie trwają szkolenia saperskie. Żołnierze uczą się, jak pracować z ładunkami wybuchowymi.

– Realizowany jest kurs saperski pierwszego poziomu. Szkolimy tutaj osoby, które będą w przyszłości instruktorami tej specjalizacji. Tutaj nabierają doświadczenia. Na dzisiejszych zajęciach przewidziane są podpunkty zniszczenia elementów z drewna, metalu, oraz wysadzanie gruntów – mówi st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Podstawami takich działań są warunki BHP. Każdy żołnierz jest bezwzględnie zobowiązany do zapoznania się z nimi. Podpisuje dokument, że jest z nimi zaznajomiony. Kierownik zajęć, wyrywkowo przed zajęciami, zadaje kontrolne pytania, więc mamy pewność, że wszyscy wiedzą, co robić i wiedzą, jak się zachowywać bezpiecznie i jak należy przejść te zajęcia cało i zdrowo – podkreśla st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Jak każda specjalizacja – obejmuje odbycie kursu. Pierwszym krokiem jest przystąpienie do 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta droga jest znana wszystkim. Właściwie dla miejsca zamieszkania WKU – składamy wniosek, czekamy na powołanie. Zaczynamy szkoleniem uzupełniającym; dla żołnierzy, osób które były żołnierzami. Podstawowy kurs – szesnastodniowy przeznaczony jest dla osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku. Tak stajemy się żołnierzem. Etat sapera to już jest sprawa indywidualna każdego żołnierza – zaznacza st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Takie szkolenie saperskie jest kilkudniowe. Potem tacy żołnierze-saperzy pomagają między innymi w wyburzaniu różnych przeszkód lub budynków.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy