Wybuchy pod Wrocławiem. Jak wygląda szkolenie saperskie?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na poligonie na obrzeżach Wrocławia w Cieninie trwają szkolenia saperskie. Żołnierze uczą się, jak pracować z ładunkami wybuchowymi.

– Realizowany jest kurs saperski pierwszego poziomu. Szkolimy tutaj osoby, które będą w przyszłości instruktorami tej specjalizacji. Tutaj nabierają doświadczenia. Na dzisiejszych zajęciach przewidziane są podpunkty zniszczenia elementów z drewna, metalu, oraz wysadzanie gruntów – mówi st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Podstawami takich działań są warunki BHP. Każdy żołnierz jest bezwzględnie zobowiązany do zapoznania się z nimi. Podpisuje dokument, że jest z nimi zaznajomiony. Kierownik zajęć, wyrywkowo przed zajęciami, zadaje kontrolne pytania, więc mamy pewność, że wszyscy wiedzą, co robić i wiedzą, jak się zachowywać bezpiecznie i jak należy przejść te zajęcia cało i zdrowo – podkreśla st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

– Jak każda specjalizacja – obejmuje odbycie kursu. Pierwszym krokiem jest przystąpienie do 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ta droga jest znana wszystkim. Właściwie dla miejsca zamieszkania WKU – składamy wniosek, czekamy na powołanie. Zaczynamy szkoleniem uzupełniającym; dla żołnierzy, osób które były żołnierzami. Podstawowy kurs – szesnastodniowy przeznaczony jest dla osób, które nigdy wcześniej nie były w wojsku. Tak stajemy się żołnierzem. Etat sapera to już jest sprawa indywidualna każdego żołnierza – zaznacza st. szer. Piotr Walkiewicz, 16. Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej.

Takie szkolenie saperskie jest kilkudniowe. Potem tacy żołnierze-saperzy pomagają między innymi w wyburzaniu różnych przeszkód lub budynków.

Zobacz również

We Wrocławiu już po raz czwarty została zorganizowana konferencja Management 360, która jest skierowana do managerów, ale też do wszystkich osób, które są zainteresowane zarządzaniem. Do udziału w tegorocznej edycji zostało zaproszonych ponad 20 prelegentów, którzy rozmawiają z uczestnikami między innymi na temat tego, jak współpracować z klientami, jak przeprowadzać trudne rozmowy oraz na temat młodego pokolenia w pracy. Konferencja rozpoczęła się 20 września i potrwa do 22 września.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy