Wydarzenia na 20 wrocławskich osiedlach. Ruszają Osiedla Kultury i Sztuki

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Pierwsze wydarzenie z programu Osiedla Kultury i Sztuki już w piątek 8 marca na Żernikach. Zakończył się nabór do drugiej edycji projektu, który ma aktywizować wrocławskie osiedla, a mieszkańcom przybliżać dolnośląskich artystów. Wiadomo już, że z tej puli środków odbędą się wydarzenia na 20 osiedlach.

Pierwsza edycja Osiedli Kultury i Sztuki cieszyła się dużym zainteresowaniem, dlatego Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Urząd Marszałkowski już na początku tego roku wystartowali z drugą edycją. 

  • Był to niezwykle zróżnicowany, pełen bogactwa kulturalnego projekt, w którym mieszkańcy mogli spotkać się na miejscu, nie w dalekich często instytucjach kultury, tylko na miejscu, na terenie swojego osiedla, w swoim sąsiedztwie, w doskonale znanym sobie otoczeniu mogli spotkać się z kulturą, która na co dzień nie jest obecna właśnie w takich miejscach – wyjaśnia Michał Kwiatkowski, Wrocławskie Forum Osiedlowe. 

W drugiej edycji będzie tak samo. Wydarzenia odbędą się na 20 wrocławskich osiedlach. 

  • Istotą jest nie tylko pokazanie na wrocławskich osiedlach wydarzeń artystycznych, ale przede wszystkim pokazanie artystów z Dolnego Śląska, bo to jest istotą pracy Ośrodka Kultury i Sztuki. Zapraszamy zespołu, grupy nieformalne, artystów indywidualnych do tego, żeby pokazali to, co mają najlepszego. Pokazali swoje artystyczne dzieła, ale żeby pracowali z mieszkańcami Wrocławia nie w salach koncertowych, tylko na osiedlach i to jest dla nas najcenniejsze – mówi Izabela Duchnowska z Dolnośląskiego Laboratorium Kultury. 

Bo chociaż teraz pula 100 tysięcy złotych jest już rozdysponowana, to wcześniej złożono wniosek do Ministerstwa Kultury. Jeśli środki będą przyznane, nabór będzie prowadzony ponownie.

  • Z duża odpowiedzialnością podjęliśmy decyzję, że ogłaszamy nabór na wiosnę, żeby móc ogłosić nabór późną wiosną lub wczesnym latem, kiedy te środki otrzymamy, żeby była jeszcze edycja jesienna. Jestem przekonany, że te pieniądze trafią, bo to po prostu dobry projekt – podkreśla Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. 

  • Ten nasz projekt jest dedykowany praktycznie dla każdego osiedla Wrocławia. Bez pomocy rad osiedli, które dokładnie wiedzą, jakie są potrzeby właśnie w lokalnym terenie, to by się nie udało. Chcę zaznaczyć, że w tym roku, w tej pierwszej edycji udział wzięły nie tylko osiedla peryferyjne, gdzieś na obrzeżach miasta Wrocławia, ale także centrum, Stare Miasto, Przedmieście Świdnickie, Gajowice – podsumowuje Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. 

Pierwsze wydarzenie zaplanowano na piątek 8 marca. O godz 19:00 w budynku Rady Osiedla Żerniki przy ulicy Żernickiej 219 odbędzie się spektakl pt. „Na Wenus bez zmian”. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy