Wygodniej na Daszyńskiego?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Miasto chce przebudować parklety przy ul. Daszyńskiego i naprawić jezdnię oraz obniżyć krawężniki. Jest tam realizowany program Horyzont 2020 finansowany ze środków unijnych projekt badawczy mający na celu sprawdzenie możliwości przeciwdziałania zmianom klimatycznym w dużych miastach. Wrocław otrzymał środki na zaaranżowanie przestrzeni miejskiej. W projekcie Grow Green zawarł różne propozycje mające pozytywnie wpłynąć na tą strefę. Jedną z takich propozycji są parklety czyli forma małej architektury, która łączy pozytywne działanie na klimat i użyteczność dla mieszkańców.

Odpowiadając na głosy mieszkańców parklety zostaną skorygowane, będą mniejsze. Siedziska będą kierowane w kierunku budynków, żeby ta przestrzeń była bardziej przytulna. Fragmenty, których nie udało się z tego programu sfinansować będą dokończone ze środków Miasta Wrocław– mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyretktor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju we Wrocławiu- Poprzez poprzez infrastrukturę błękitno zieloną chcemy poprawiać lokalne warunki pod względem wzrostu wilgotności, obniżenia temperatury w lecie. Przestrzeń dzięki zieleni ma być przyjemniejsza w odbiorze– dodaje Szymczak-Pomianowska.

Projekt zakłada różne formy działania i aktywizacji mieszkańców. Poza parkletami powstały parki kieszonkowe w okolicznych podwórkach, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć z dala od zgiełku ulicy. W podwórkach powstaną ogrody społeczne gdzie mieszkańcy będą mogli posadzić własne rośliny. Środki na projekt to bardzo duża kwota, mieszkańcy dziwią się, że zostały spożytkowane jedynie na zagospodarowanie zielenią. Czy mogły być wydane na coś innego?

Szymczak-Pomianowska tłumaczy, że są to środki unijne i ich wydatkowanie musiało być zgodne z harmonogramem i przeznaczeniem. Program zakłada poprawę mikroklimatu wielkomiejskiego poprzez zazielenianie i tylko takie działania zgodne z projektem były sfinansowane.

Mieszkańcy mają podzielone zdania. Coraz bardziej się przekonują, ale mają uwagi co do rozplanowania parkletów. Zwracają uwagę na wystające elementy parkletów na jezdnię gdzie kierowcy muszą zatrzymywać się i przepuszczać nawzajem. Kolejnym problemem dla mieszkańców jest to, że aranżacje stoją przy ulicy, wątpią w urok siedzenia w spalinach aut.

Miasto deklaruje zadbać o wygodę wszystkich, chce dostosować istniejący projekt dla ludzi i samochodów. Projekt poza wygodą mieszkańców zakłada w najważniejszym punkcie prowadzenie badań naukowych.

– Rozpocznie się główna faza projektu, czyli badania prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy. Przez 2 kolejne lata będą prowadzone badania jak wprowadzona zieleń wpływa na warunki tego osiedla– wyjaśnia Szymczak-Pomianowska.

 

 

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy