Wyjątkowa wizyta węgierskiego noblisty na PWr. Początek wspólnej drogi

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Prof. Ferenc Krausz - zdobywca nagrody Nobla z fizyki odwiedził Politechnikę Wrocławska. Oprócz wygłoszenia wykładu, węgierski naukowiec obejrzał nowe laboratorium laserowe. A to dopiero początek współpracy noblisty i wrocławskiej uczelni.

Prof. Ferenc Krausz razem z dwoma innymi naukowcami zdobyli nagrodę Nobla za utworzenie nowych narzędzi do badania świata elektronów wewnątrz atomów i cząsteczek. Współpraca z naukowcem dr Maciejem Kowalczykiem z Politechniki Wrocławskiej zaczęła się nieco wcześniej.

– Zaczęliśmy ten projekt kilka lat temu razem z dr Kowalczykiem. Odkrywamy nowe typy ultrakrótkich impulsów laserowych, które, wierzę, że znajdą wiele zastosowań. Naszym szczególnym zainteresowaniem jest zastosowanie tych laserów w medycynie – mówi prof. Ferenc Krausz, laureat Nagrody Nobla z fizyki.

– Pracowałem w grupie profesora Krausza pod Monachium przez ostatnie dwa lata. Obecnie wróciłem na Politechnikę Wrocławską i na Politechnice Wrocławskiej kontynuujemy właśnie te badania w ścisłej współpracy z grupą profesora Ferenca Krausza z Instytutu Maxa Plancka – mówi dr Maciej Kowalczyk, adiunkt na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr.

Na Politechnice Wrocławskiej od kilkunastu lat trwają prace nad budową ultraszybkich laserów. Nowa grupa badawcza będzie kolejnym krokiem naprzód.

– Będziemy tutaj rozwijać źródła światła, lasery, które generują ultrakrótkie impulsy światła, czyli można sobie to wyobrazić jako takie ekstremalnie krótkie błyski, które trwają kilkanaście, kilkadziesiąt femntosekund. Nasze lasery będą wykorzystywane przez grupę profesora Ferenca Krausza do badań nad próbkami ludzkiej krwi pod kątem diagnostyki chorób nowotworowych – mówi dr Maciej Kowalczyk, adiunkt na Wydziale Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów PWr

– Laboratorium jest na światowym poziomie. Czuję się jak w domu. Nie możemy się doczekać kolejnych wyników, które będziemy mogli tu obserwować – mówi prof. Ferenc Krausz, laureat Nagrody Nobla z fizyki.

– Spełnia się takie marzenie. My sobie obiecujemy jako uczelnia i w strategii i przy różnych innych okazjach, że będziemy robić badania na granicy poznania, badanie na poziomie jak najlepszej współpracy, takiej dużej, w szczególności międzynarodowej. I tu i w Monachium pan profesor Krausz. Trudno sobie lepszą wyobrazić taką ekspozycję tego, co my tu robimy na świat i współpracę. I coś takiego uskrzydla naszych naukowców. No i wreszcie Politechnika, jak każda wiodąca politechnika, też nasza, powinna robić rzeczy nie tylko na granicy poznania, ale też rzeczy, które są użyteczne, czyli coś, co znajdzie korzyści dla komfortu życia i jakości życia – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Badania potrwają 5 lat.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy