Wyjątkowe oblicza macierzyństwa

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Agata Daczewska jest matką dwóch synów z zespołem Aspergera. W styczniu wzięła udział w projekcie z 11 innymi mamami dzieci z niepełnosprawnościami. Podkreśla, że zazwyczaj w przypadku niepełnosprawności, to dzieci definiują swoich rodziców.

My jesteśmy filarami takiej kruchutkiej konstrukcji naszych dzieci. W zasadzie zawsze głównie mówi się o naszych dzieciach i ich problemach, natomiast my jako rodzice pozostajemy zawsze z tyłu – mówi Agata Daczewska, matka dzieci z niepełnosprawnościami.

Mimo to, jak sama przyznaje, nie zamieniłaby swojego życia na żadne inne. Chociaż bycie mamą bywa sporym wyzwaniem, daje wiele radości. Ewa Krakowiak jest samotną mamą, która boryka się z niepełnosprawnością swoją i córki. Mimo trudniejszych dni, wciąż czerpie radość z bycia rodzicem.

Trzeba po prostu przetrwać taki dzień i modlić, żeby to się szybko skończyło. Jak przychodzi dobry dzień, Jagódka wstaje bez ataku, dobrze się czuje i się uśmiechnięta, to staramy się wyciskać z tego życia tyle, ile się da – zaznacza Ewa Krakowiak, mama nieuleczalnie chorej Jagódki.

Rita i Laura to duet matki i córki, które łączy wspólna pasja do biegania. Od czterech lat razem trenują i startują w największych maratonach na świecie. Obie przyznają, że to bardzo je zbliża.

Nasze relacje zawsze były dobre, a teraz są świetne – przyznaje Rita Downar-Zapolska, Mom&Daughter Run.

Moja mama z moją babcią też mają świetną relację, więc u nas to przechodzi z pokolenia na pokolenie – dodaje Laura Downar-Zapolska, Mom&Daughter Run.

Zaczęłyśmy spędzać o wiele więcej czasu razem – zdradza mama.

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko – podsumowuje córka.

A żeby było szczęśliwe, potrzebuje odpowiedniej opieki już od pierwszych chwil urodzenia. Tak, jak małą Inuki zajęła się jej mama – Imara.

Zaczęła ją wylizywać, pomagać przy wstawaniu i tak po około godzinie mała już była na nóżkach – mówi Agnieszka Chałupka, opiekunka zwierząt w ZOO Wrocław.

Wyzwaniem bywa również sam poród, czego świadkiem mogli być zwiedzający ZOO Wrocław.

Poród kapibar odbywał się na wybiegu, nie był w środku, matka zaczęła rodzić na zewnątrz i to właśnie zwiedzający poinformowali nas o sytuacji– mówi Sebastian Nańczak, opiekun zwierząt z wrocławskiego Zoo.

Jak widać, bycie mamą ma różne oblicza, ale każde z nich jest piękne na swój wyjątkowy sposób.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy