Wyjątkowe skarby Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu będą dostępne dla zwiedzających

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Muzeum Narodowe we Wrocławiu wraz z wrocławską Wyznaniową Gminą Żydowską podjęły współpracę w realizacji wystawy "Żydowska dusza. Skarby Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu". Wystawa będzie gotowa pod koniec tego roku. Jednak już dziś we wrocławskiej Synagodze Pod Białym Bocianem można było poczuć przedsmak tej wyjątkowej ekspozycji.

Skarbiec Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu posiada zbiór ponad stu zabytków, m.in. wyroby ze srebra, tekstylia i liczne zwoje Tory, które nigdy nie były udostępniane publiczności. Część z nich to najprawdopodobniej pozostałości po Muzeum Żydowskim we Wrocławiu, które zostało ograbione podczas II wojny światowej oraz po Nowej Synagodze, która została spalona podczas pogromu Żydów w 1938 r. Pozostałe eksponaty trafiły do Wrocławia po wojnie z dawnego Związku Radzieckiego.

Te dwa świeczniki chanukowe właśnie pochodzą z Nowej Synagogi, to nie jest prawdziwa teza, że te obecne przedmioty zostały przywiezione z zewnątrz, z Polski centralnej. To są rzeczy, które są związane z Wrocławiem, więc ta cała historia z ukryciem skarbu jest prawdziwa – mówi Anaton Kaszel, Gmina Wyznaniowa Żydowska we Wrocławiu.

Projekt realizowany jest ze środków Gminy Wrocław oraz ze środków Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu. Wystawa powstanie we współpracy z Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W planach jest sukcesywne powiększanie wystawy, inicjatywa ma na celu prezentowanie obiektów związanych z historią, kulturą i sztuką żydowską na terenie Dolnego Śląska.

Przywrócenie tego fragmentu spuścizny, która jest pod opieką, w dyspozycji Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu jest szczególnie cenna. Brakowało nam tego fragmentu. Nasza świadomość, czym był w przeszłości i dzisiaj nawet jest Wrocław w dalszym ciągu jest pozbawiona właśnie tego elementu. A zatem tu dziękując za ten szczególny przejaw zaufana, myślę tu o społeczności żydowskiej, Muzeum Narodowe zaangażowało się w imię właśnie doprowadzenia tego projektu do takiego momentu, kiedy to wszyscy wspólnie będziemy mieli okazję podziwiać, uczyć się, smakować też kunszt dawnych rzemieślników. Poznawać te naczynia liturgiczne, to wszystko, co się składa na tożsamość tej konfesji, tego wyznania – mówi dr hab. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Myślimy o tym, że ta wystawa, ta część, którą chcemy w tym roku zrealizować będzie dopiero początkiem. Finansowanie takiego projektu, z naszych wyliczeń, żeby wyeksponować wszystkie nasze artefakty, które mamy w tej chwili w skarbcu, jest to koszt około miliona złotych, jeżeli chodzi o same gabloty. Sama nie wiedziałam, że to aż takie koszty są, więc będziemy to sukcesywnie najpierw doprowadzać te eksponaty do tego, żeby mogły zostać wyeksponowane, a potem będziemy je sukcesywnie eksponować. W tym roku uznaliśmy, że zrobimy to, jeżeli chodzi o kilka eksponatów – mówi Klara Kołodziejska-Połtyn, przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Wystawie w Synagodze Pod Białym Bocianem towarzyszyć będą liczne wykłady oraz koncerty muzyki żydowskiej.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy