Wyjątkowo biała biblioteka

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zaplanowane na kwiecień otwarcie Biblioteki Archidiecezjalnej we Wrocławiu przesunięte zostało na jesień. Dziś jednak Archidiecezja chwali się ukończeniem budowy i pokazuje jak to wygląda w środku.

Obecny budynek powstał na pozostałościach mieszczącego się tam akademika dla kleryków, który wybudowany był 1725 r. Przy współpracy z konserwatorem zabytków zachowano charakter oryginalnych piwnic. 

Archidiecezja chwali się przede wszystkim swoimi zbiorami ksiąg.Do specjalnie zaprojektowanych pomieszczeń przenoszone są historyczne inkunabuły. Najstarszy pochodzi z początku XVI w. 

Pomieszczenia nazywane są sarkofagami i są bez okien. Zamontowany jest tam specjalny układ gaśniczy, utrzymywana odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza mają utrzymywać zbiór w dobrej kondycji. 

Biblioteka przewiduje możliwość korzystania z zapisów nawet najstarszych ksiąg, ale pod specjalnym nadzorem. Wiele ksiąg jest już zdigitalizowanych i dostępnych internetowo, a te najciekawsze okazy jak Księgi Henrykowskie będą umieszczone w strefie muzealnej. 

Budynek w krajobrazie Starego Miasta wyróżnia się swoją barwą. Celowo zaprojektowano go w barwie białej by na tle historycznej zabudowy zaznaczał, że jest tu nowy. Biblioteka ma być otwarta dla wszystkich moli książkowych, ale też dla turystów. Od strony Odry ma powstać kawiarnia i przystań.

Zobacz również

W tym roku zespół pieśni i tańca „Kalina” Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu obchodzi swoje 40. urodziny. Obchody potrwają przez cały grudzień. Rozpoczęły się one od uroczystego otwarcia wystawy w Akademii Wychowania Fizycznego, która przedstawia całą historię zespołu. Kontynuowane będą w Teatrze Muzycznym Capitol, bo to tam 11 grudnia odbędzie się uroczysty koncert z okazji jubileuszu.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy