Wyłudzały pieniądze we wrocławskim rynku, Straż Miejska ostrzega przed oszustkami

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
We wrocławskim rynku dwie kobiety w sposób bezpruderyjny zaczepiały przechodniów prosząc o wsparcie dla Regionalnego Stowarzyszenia na Rzecz Głuchych i Niemych Dzieci. Po zatrzymaniu przez Straż Miejską okazało się, że to oszustki, które prowadziły zbiórkę nielegalnie.

Oczywiście sprawdziliśmy te dwie kobiety, obywatelki Unii Europejskiej, nie posiadały zezwolenia na prowadzenie zbiórki publicznej. Ja może przypomnę: żeby prowadzić zbiórkę publiczną może to zrobić fundacja, komitet, stowarzyszenie. I trzeba to zarejestrować na portalu zbiórek publicznych, jest to prowadzone przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wtedy taka zgoda figuruje właśnie na tym portalu, jest nadany numer i ten numer musi się znajdować na identyfikatorze, który mają osoby, które mogą legalnie prowadzić taką zbiórkę – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Wrocławskiej Straży Miejskiej.

Po zatrzymaniu okazało się, że jedna z kobiet jest nieletnia, kobieta pełnoletnia została ukarana mandatami za brak zgody na prowadzenie zbiórki publicznej, a także za wykorzystanie nieletniej do żebrania. Jak podkreśla rzecznik prasowy Wrocławskiej Straży Miejskiej w mieście przypadki prowadzenia fałszywych zbiórek i wyłudzeń to nic nowego, takie sytuacje się zdarzają i będą się zdarzać. Dlatego, aby nie paść ofiarą oszustwa warto wiedzieć jak rozróżnić oszustów od osób, które realnie są w stanie pomóc innym.

W każdym takim przypadku sugeruję sprawdzenie czy takie osoby, które podają się za osoby prowadzące legalną zbiórkę, posiadają identyfikator. Na tym identyfikatorze – przypominam – jest numer zbiórki i ten numer możemy sobie sprawdzić na portalu zbiórek publicznych. Jeżeli on tam figuruje tzn., że zbiórka jest prowadzona legalnie, zgodnie z prawem. A jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości wtedy zawsze można poprosić o pomoc policję lub Straż Miejską Wrocławia – dodaje Waldemar Forysiak.

Wrocławianie do pomocy osobom potrzebującym są chętni, jednak dla wielu z nich zjawisko wyłudzeń pod pretekstem rzekomych zbiórek nie jest obce.

Bardzo często natrafiam na takie osoby, które namawiają na wpłacanie pieniędzy na chore dzieci. Nie do końca ufam takim osobom.

Zdarzyła mi się taka sytuacja, byłam w domu, przyszła grupa trojga młodych ludzi, podali się za studentów, zbierali pieniądze na jakieś chore dziecko. Oczywiście dałam im pieniądze, ale później szłam do koleżanki i tak się złożyło, że akurat oni szli przede mną, a raczej biegli i przeklinali potwornie. Mówili, że im się chce to i tamto.

Takim którzy robią takie „niby” zbiórki publiczne to nie do końca ufam, z tym jestem ostrożna. – Pomagać należy mądrze, czyli osobom sprawdzonym, tak sądzę. Nie każdy kto mówi, że jest potrzebujący nim naprawdę jest – mówią przechodnie.

Jeżeli faktycznie chcemy pomóc organizacjom lub fundacjom na rzez osób chorych lub potrzebujących najbezpieczniej jest robić to wpłacając pieniądze poprzez oficjalne strony internetowe lub bezpośrednio w placówkach.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy