„Wyprodukowane we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945 roku” – specjalna wystawa UWr i CHZ

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
„Wyprodukowano we Wrocławiu. Przemysłowe marki Wrocławia po 1945”, a więc na przykład Polar, Elwro, Hutmen i FAT - tematyce powojennych przedsiębiorstw poświęcona została wystawa przygotowana przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość”.

Ich produkty rozsławiały Wrocław nie tylko w kraju, ale również zagranicą. Powstałe po wojnie przemysłowe przedsiębiorstwa tworzyły produkty znane na całym świecie. 

Na przykład Intermoda, która kojarzy nam się z Wrocławiem, jeśli chodzi o konfekcję, natomiast eksportowała prawie 50 proc. swojej produkcji za granicę. Pafawag, bardzo znana firma, symbol Wrocławia, też swoje produkty eksportował za granicę. Mamy wiele takich produktów właśnie związanych z Wrocławiem, które są pierwsze i jedyne albo jakoś bardzo wyjątkowe np. pierwszy polski motorower tworzony na Zakrzowie, pierwsza polska pralka automatyczna właśnie wyprodukowana w Polarze. Czy pierwszy polski proszek enzymatyczny tworzone przez Pollenę – mówi dr hab. Wojciech Kucharski, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Uniwersytet Wrocławski.

To właśnie tematyce powojenny marek przemysłowych poświęcona jest wystawa studentów kierunku historia w przestrzeni publicznej. Pracę nad wystawą rozpoczęli na początku semestru, w październiku. 

Na początku musieliśmy po pierwsze zgromadzić materiały i to, na czym tak naprawdę oprzeć treść, więc w przypadku Polleny trzeba było przeprowadzić dość dużą kwerendę w archiwum u nas we Wrocławiu. Musieliśmy poszperać w archiwach, poszperać w gazetach. Dużo zdjęć znaleźliśmy w zbiorach Zajezdni. Znalazł się też proszek, który zakupiliśmy. Zrobiliśmy mu zdjęcie. Pollena we Wrocławiu produkowała, wyprodukowała, w ogóle wymyśliła jeden z najbardziej znanych polskich proszków, czyli proszek E, to jest proszek enzymatyczny. Wymyśliła formułę i wiele innych produktów wyszło pod jej nazwą – mówi Anna Jawień, studentka kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej na UWr.

– Dla mnie było pewnym wyzwaniem wziąć udział w przygotowaniu tej wystawy, dowiedzieć się w ogóle o historii tych zespołów, o pracy we Wrocławiu. Jeśli powiedzieć w dwóch słowach, to Browar Piastowski pochodzi jeszcze z czasów niemieckich. To dzięki temu, że nie był zniszczony w czasie II Wojny Światowej, budynki zostały, można tak powiedzieć w całości. Na tej bazie powstał już powojenny Browar Piastowski w Polsce i przez swoją historię był jednym z największych i najsłynniejszych browarów w całej Polsce i na świecie – mówi Arsenij Kazancew, student kierunku Historia w Przestrzeni Publicznej na UWr.

Wielu mieszkańców doskonale pamięta te przedsiębiorstwa. Pan Czesław przy okazji wystawy wspominał kuchenkę gazową firmy Wrozamet.

– Pamiętam, kiedy byłem na spotkaniu, kiedy wyprodukowano 100 000 gazówkę. To było 2 kwietnia 1964 roku. W tej chwili mam 83 lata i taka gazówka jest u mnie w domu i jest czynna. Działa i ma 58 lat – mówi Czesław Roszek, mieszkaniec Wrocławia.

Wystawę można zobaczyć na rynku do końca marca. Później zostanie przeniesiona na plac przed Centrum Historii Zajezdnia.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy