Wystartował nabór na rachmistrza spisowego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rachmistrzowie pilnie poszukiwani. Wystartował otwarty nabór kandydatów, którzy będą zbierać informacje do narodowego spisu powszechnego. Czy wrocławianie wiedzą czym zajmuje się rachmistrz?

 -Nie wiem czym zajmuje się rachmistrz spisowy – mówi jeden z mieszkańców.

-To ktoś od liczenia – dodaje jedna z mieszkanek.

-Rachmistrz spisowy będzie reprezentował Urząd Statystyczny i cały aparat spisowy i spisywał ludzi i mieszkania podczas Narodowego Spisu powszechnego ludności i mieszkań, które rozpocznie się 1 kwietnia – wyjaśnia Alicja Pietrusiewicz z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Nabór na rachmistrzów spisowych prowadzony jest przez gminne biura spisowe. Ogłoszenia o naborze zamieszczane są na stronach internetowych gmin i bezpośrednio w budynkach tych urzędów. Aplikować można elektronicznie lub tradycyjnie. Nie każdy może jednak zostać rachmistrzem.

-Trzeba mieć ukończone 18 lat, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie, a także nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Trzeba mieć także nieposzlakowaną opinię – tłumaczy Alicja Pietrusiewicz z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Po zakończonym naborze kandydaci na rachmistrzów przechodzą szkolenia, które ze względu na sytuację pandemiczną odbywają się w formie zdalnej i są kończone egzaminem. Osoby, które uzyskają pozytywny wynik, czyli co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi zostaną wpisani na listę zakwalifikowanych kandydatów. Szczęśliwcy podpiszą umowę z dyrektorem Urzędu Statystycznego.

-Za prawidłowe wypełnienie jednego formularza, stawka wynosi 7 zł w przypadku wywiadu bezpośredniego, czyli gdyby rachmistrz przyszedł do nas do domu. Natomiast 4 zł, kiedy taki wywiad będzie przeprowadzony telefonicznie. W momencie kiedy wejdzie zmiana ustawy, stawka będzie ujednolicona i wyniesie w obu wypadkach 6 zł. – dodaje Alicja Pietrusiewicz z Urzędu Statystycznego we Wrocławiu.

Zatrudnionych zostanie 1222 rachmistrzów w województwie, w tym 268 we Wrocławiu. W całej Polsce zostanie wybranych 16 000 kandydatów. Oferty można składać do 9 lutego.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy