A drugą do 23 sierpnia można zobaczyć na ulicy Świdnickiej. Wystawy przybliżają mieszkańcom bogatą historię wrocławskich wodociągów. Za oficjalną datę powstania przedsiębiorstwa przyjmuje się 1 sierpnia 1871 roku, ale rozwój systemu wodociągowego rozpoczął się kilka lat wcześniej.
– Na kartach historii, na archiwalnych zdjęciach, pokazujemy i przybliżamy najważniejsze daty ze 150-lecia historii MPWiK. Naszą podróż zaczynamy od drugiej połowy XIX wieku, kiedy to rozpoczął działanie pierwszy centralny mechaniczny wodociąg, a kończymy na czasach współczesnych, kiedy to, jesteśmy dynamiczną nowoczesną firmą, która nie tylko zajmuje się dostarczaniem wody i utylizacją ścieków, ale także edukacją ekologiczną, która w tych czasach jest bardzo ważna – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.
Wystawa pokazuje rozwój wrocławskich wodociągów w ciągu tych 150 lat. Do końca roku historię będzie można poznać na specjalnie przygotowanej ekspozycji w Hydropolis.
– Ciekawostką jest to, że w Hydropolis ożywiliśmy stare fotografie, dlatego osoby, które przyjdą, nie tylko będą mogły przenieść się w tamten czas, ale praktycznie dotknąć historii, do czego bardzo zachęcamy. Myślę, że każdy, kto choć trochę interesuje się techniką, historią, komu bliski jest Wrocław, a także interesuje się trochę historią Polski, powinien tą wystawę zobaczyć. Tam pozna nie tylko ciekawostki, których na co dzień nie dostrzegamy, ale będzie mógł to zobaczyć, dotknąć w bardzo przystępny sposób – dodaje Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK.
– Ciekawy pomysł na pokazanie historii, myślę, że dla młodych zwiedzających jest to fajna forma przekazania jakiejś wiedzy.
– Bardzo mi się podoba, jest to relaks.
– Bardzo nam się podoba. Jest całkiem fajna. Dowiedziałyśmy się, że te wodociągi są już takie stare – mówią zwiedzający wystawę w Hydropolis.
To właśnie z wystawy można dowiedzieć się, że decyzja o zaprzestaniu pobierania wody z Odry zapadła w 1898 roku, a straty wywołane powodzią usuwano przez kolejne cztery lata.