Wystawa „Naprawiacze” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wystawa „Naprawiacze” powstała z ciekawych i nietypowych rzeczy. Możemy tutaj znaleźć na przykład stare koszulki babci oraz dziadka, które uzyskały nowe życie, a także między innymi naprawione talerzyki, pochodzące z 1952 roku. Co ciekawe, wśród eksponatów są nawet rzeczy, które zostały znalezione na śmietniku.

Pokazujemy tutaj rzeczy, które zostały potraktowane z szacunkiem i troską przez ludzi w bardzo różnym czasie. Pokazujemy takie zjawisko, które jest codzienne, ale też takie, do którego dzisiaj wracamy, którego uczymy się na nowo i które doceniamy zupełnie z innych powodów niż kiedyś. Kiedyś musieliśmy naprawiać, a dzisiaj często chcemy, robimy to z naszego wyboru – mówi Marta Derejczyk, kuratorka wystawy „Naprawiacze”, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Mamy tutaj stół, który został wykonany w pracowni MiserArt. Jest to wrocławska instytucja, w której pracują osoby dotknięte kryzysem bezdomności. Oni produkują stoły, które są wykonane ze starych drzwi i często też posiadają pojemniki na rośliny. Często są to na przykład piękne bonsai, my dostaliśmy drzewko cytrynowe. Mamy też fantastyczną lampę wykonaną ze skobla drzwi więziennych i z fragmentów zdjęć rentgenowskich. Z tej że pracowni mamy szklane naczynia wykonane z butelek, jest to recykling w czystej postaci – przedstawia Olga Budzan, kuratorka wystawy „Naprawiacze”, Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

Instrumenty muzyczne, które tutaj prezentujemy to są niesamowite przeróbki stworzone przez Pawła Romańczuka z zespołu „Małe instrumenty”. Największy instrument to jest przetworzone pianino zrobione właśnie ze starego, zepsutego pianina, połączone z mechanizmem, korzystającym z płyt winylowych. Pozostałe instrumenty to na przykład organy butelkowe, zrobione ze starych butelek albo bardzo ciekawy instrument, który nazywa się puszczello – prezentuje Marta Derejczyk.

Chcieliśmy pokazać trochę strony profesjonalnej naprawiania, jak i tej nieprofesjonalnej. Więc pokazujemy tę przygodę, transformację przedmiotu, ponieważ są bardzo interesujące – dodaje Olga Budzan.

Wystawa „Naprawiacze” jest dostępna dla zwiedzających w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu do końca stycznia 2022 roku.

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy