Wystawa orderów i odznaczeń UE w Pałacu Królewskim

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Znajdujemy się na dziedzińcu Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, w którym można zobaczyć wystawę „Ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej”. Na wystawie możemy zobaczyć kilkaset różnych orderów i odznaczeń w tym między innymi Order Orła Białego.

Znajdujemy się na sali muzealnej, na której od kilku dni można zobaczyć ekspozycję „Ordery i odznaczenia państw Unii Europejskiej”. Prezentujemy na niej niemal 200 obiektów zabytkowych oraz nowszych z 25 krajów Unii Europejskiej oraz kilku krajów, które co prawda nie wchodzą w skład wspólnoty europejskiej nie wchodzą, ale ze względu na to, że znajdują się w naszych zbiorach to również jako towarzyszące eksponaty zostały tutaj przez nas umieszczone – mówi Mateusz Magda, Muzeum Miejskie Wrocławia, oddział Sztuki Medalierskiej.

3/4 zbiorów przedstawionych na wystawie to są zbiory kolekcji muzealnej Muzeum Sztuki Medalierskiej, które jest oddziałem Muzeum Miejskiego Wrocławia. Reszta eksponatów została użyczona muzeum przez ambasady oraz przez osoby prywatne specjalnie na wystawę.

Mamy tutaj ordery różnych klas. Poczynając od łańcuchów i krzyży wielkich, czyli na wstęgach noszone na ramieniu. Odznaczenia poprzez ordery mniejsze noszone na szyi, czyli krzyże komandorskie do krzyży oficerskich, kawalerskich, które są noszone na piersi na małych wstążkach, przez ich kawalerów – mówi Mateusz Magda.

Na wystawie między innymi przedstawione są ordery i odznaczenia, które są wręczane w Chorwacji, na Cyprze, w Luksemburgu i Słowacji. Wszystkie różnią się od siebie, ale łączy ich to, że są przyznawane za wybitne zasługi dla danego kraju.

Pomysł przyznam się wziął się z tego, że swojego czasu dostałem takie zapytanie o to, czym miała być pierwsza moja autorska wystawa tutaj w muzeum. Bo ja niespełna od 3 lat jestem tutaj pracownikiem i to jest taka moja pierwsza wystawa autorska przy współpracy kolegów i koleżanek z Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. Stąd pomysł, żeby pokazywać rzeczy, które mamy w swoich zbiorach, a orderów jest na tyle dużo, że dlaczego mają na co dzień spoczywać gdzieś w magazynie, skoro mogą być pokazywane zwiedzającym – przyznaje Mateusz Magda, Muzeum Miejskie Wrocławia, oddział Sztuki Medalierskiej.

Wystawa jest dostępna do 5 września w Pałacu Królewskim Muzeum Miejskiego we Wrocławiu. W czwartki wstęp na wystawę jest darmowy.