Wystawa „Potrafię pomóc” obala mity

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Fundacja „Potrafię pomóc" stworzyła wyjątkową wystawę we Wrocławiu. Na bulwarze Dunikowskiego można dowiedzieć się więcej na temat chorób rzadkich.

– Choroby rzadkie, to jest osiem tysięcy różnych jednostek chorobowych, a więc jest ich bardzo dużo. Dotykają one jednego na 1-2 tysiące mieszkańców – mówi lek. med. Michał Błoch, Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich we Wrocławiu.

Nie ma dokładnych szacunków ile osób cierpi na choroby rzadkie, jednak w skali kraju są to 2-3 miliony ludzi. Wystawa ma edukować i informować, a także przedstawiać losy podopiecznych fundacji „Potrafię pomóc" cierpiących na choroby rzadkie.

– Przykładem jest choćby nasz dobry znajomy Karol Biały, który cierpi na chorobę wiecznego głodu, mimo tego chodzi do szkoły, jest ciągle rehabilitowany – podkreśla Ewa Nieckarz, fundacja „Potrafię pomóc".

Karol Biały, mimo choroby nie został od razu zdiagnozowany.

– Mimo że Karol trafił pod oko genetyka w pierwszej dobie życia, ze względu na nietypowe cechy zewnętrzne, to i tak nie został poprawnie zdiagnozowany – mówi Agnieszka Biały, mama Karola.

Dlatego tak ważne jest powstające centrum diagnostyki i terapii chorób rzadkich, które ma pomóc w diagnozowaniu różnych przypadków. Centrum ma zostać otwarte na koniec roku.

– W środku trwają pracę wykończeniowe. Lada moment zostanie uruchomiona strona internetowa, a w następnym miesiącu rozpoczniemy już rejestrację pacjentów – dodaje Ewa Nieckarz, fundacja „Potrafię pomóc".

Warto idąc bulwarami Dunikowskiego we Wrocławiu zatrzymać się na chwilę i obejrzeć wystawę fundacji „Potrafię pomóc".

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy