Wystawa rysunków Michała Jędrzejewskiego w refektarzu Ossolineum

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Profesor Michał Jędrzejewski to człowiek o wielkim talencie, ale też ktoś, kto ma niesamowity umysł. Finisaż wystawy jego rysunków odbędzie się w ossolińskim refektarzy 16 stycznia.

Jest to pewien rodzaj zapisu między czerwcem 2019 roku a grudniem 2021. Wątki tematyczne bardzo różne. To podsumowanie cyklu wystaw, które odbywały się w Galerii DOMUS od czerwca ubiegłego roku. ponieważ jest to mała galeria, eksponowane były po dwanaście sztuk co miesiąc. Na zakończenie pojawiła się możliwość pokazania ich właśnie w refektarzu Ossolineum. Prawie wszystkie, które byłe eksponowane są zebrane razem – mówi prof. Michał Jędrzejewski, malarz, grafik i scenograf.

Rysunki są przeważnie czarno-białe, zrealizowane na papierze. Tylko na niektórych pojawiają się kolory. Rysunki przedstawiają bryły niemożliwe i tematyczne skojarzenia.

Jakieś takie okresy izolacji inspirowały do działań w zakresie rysunku – mówi prof. Michał Jędrzejewski, malarz, grafik i scenograf.

Przyglądając się wystawie, można odnieść wrażenie, że rysunki tworzyło kilka osób.

To na pewno jest gdzieś w środku, w duszy, w głowie. To się wszystko kotłuje i musi znaleźć upust. No i znajduje w tych wszystkich szalonych pracach, szalonych pomysłach świata wywróconego do góry nogami – mówi prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Staram się unikać takiego wchodzenia nieustannego w jedną i tą samą konwencję, bo można doprowadzić się do tego, że maluje się jeden obraz, czy jeden rysunek, tylko w różnych wersjach. Zmieniając się wokół rzeczywistość inspirowała do nowych tematów, chociaż niektóre rysunki powstawały na tej zasadzie, że zaczynałem rysować na przykład jakąś głowę, ona mi się kojarzyła z czymś innym, a to jeszcze z czymś innym i to właściwie są takie łańcuchy skojarzeń – mówi prof. Michał Jędrzejewski, malarz, grafik i scenograf.

Najnowszą rzeczą w dorobku profesora jest książka.

To są „Schody i przygody”. Jest to zbiór takich wspomnień, obejmujących cały życiorys, ale takich, które mają jakieś pointy – mówi prof. Michał Jędrzejewski, malarz, grafik i scenograf.

Finisaż wystawy rysunków profesora Jędrzejewskiego odbędzie się 16 stycznia o 17 w refektarzu Ossolineum.

Zobacz również

W najbliższy piątek 23 lutego na Dużej Scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie zagrany spektakl „Kaligula” w reżyserii Roberta Czechowskiego. Warto przyjść i zobaczyć ten spektakl chociażby ze względu na to, że będzie to jeden z ostatnich spektakli, który zostanie zagrany na Dużej Scenie. Przypomnijmy, że już w kwietniu rozpocznie się tutaj remont.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy