– Na sytuację przedsiębiorców składa się wiele czynników, szczególnie wysoka inflacja, zerwane łańcuchy dostaw i duży stopień niepewności związany z wojną w Ukrainie – mówi Ewa Nowak-Iskra, dyrektorka regionu dolnośląskiego BGK.
– To, co obserwujemy, to, co ja obserwuję to zauważam, że nie ma pracowników w działach back office. Mówię tu o pracownikach działów płacowo-kadrowych i księgowości, z czym bardzo borykają się przedsiębiorcy. Druga kwestia związana jest z kosztami prowadzenia tych działów. Te koszty muszą być coraz niższe, ale niestety z przyczyn małej ilości technologii w tych działach, one rosną. Obserwujemy bardzo duże wyzwania, szczególnie w okresie pandemii – dodaje Ewa Piotrowska, dyrektorka sprzedaży Impel Business Solutions.
– Przyszło nam żyć i funkcjonować w sferze gospodarczej w bardzo trudnych i ciekawych czasach. Bardziej trudnych niż ciekawych. Epidemia COVID to już powolutku zaczyna być zamierzchła przeszłość. Bardzo istotna presja inflacyjna, wybuch inflacji w czwartym kwartale roku 2021 istotnie skomplikował rzeczywistość gospodarczą w dwóch sferach. W sferze finansowania obrotowego i normalnego funkcjonowania gospodarczego polskich przedsiębiorców, ale także tych, którzy rozpoczęli inwestycje. One zostały oszacowane na konkretne wartości i te wartości zostały bardzo często zabezpieczone przez banki i inne instytucje finansujące, ale te wartości się zmieniły. Presja inflacyjna, czyli wzrost towarów, materiałów, kosztów transportu i produkcji, wynagrodzeń – podkreśla prof. Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Sprostanie presji inflacyjnej, wzrost kosztów produkcji, a także bycie konkurencyjnym to duże wyzwania. Przedsiębiorcy mogą skorzystać jednak ze wsparcia systemowego z różnych stron.
– Stawiamy teraz jako Bank na przemysł 4.0 i na to, żeby poprawić miks energetyczny. Wszystkie przedsiębiorstwa, które dążą w tym kierunku, aby zmniejszyć emisyjność, aby na przykład finansować zrównoważony transport, w tym momencie Bank Gospodarstwa Krajowego jest do państwa dyspozycji. Oferujemy nie tylko finansowanie, ale również produkty takie jak gwarancje, które wspierają finansowanie w innych instytucjach finansowych – wyjaśnia Ewa Nowak-Iskra, dyrektorka regionu dolnośląskiego BGK.
– Możemy sprostać temu tak, żeby zaufać zewnętrznemu partnerowi i wyoutsorsować pewne procesy, które partner zrobi lepiej i korzystniej. My oferujemy technologię, procesy i ekspertów, z których może korzystać i korzysta przedsiębiorca, mając na uwadze obniżenie kosztów działu i przedsiębiorca – wyjaśnia Ewa Piotrowska, dyrektorka sprzedaży Impel Business Solutions.
– Agencja Rozwoju Przemysłu, a konkretnie Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu oferuje przedsiębiorcom przede wszystkim wsparcie systemowe – wsparcie antyinflacyjne, wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Wsparcie antyinflacyjne proponujemy w dwóch formułach – obrotowej i inwestycyjnej. Wsparcie obrotowe jak sama nazwa mówi jest na codzienne potrzeby, z którymi przedsiębiorcy w tych trudnych czasach się zmagają, a wsparcie inwestycyjne jest po prostu na dokończenie inwestycji – podsumowuje Monika Konofał, dyrektorka Centrum Obsługi Przedsiębiorców we Wrocławiu, Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.