X Dolnośląski Kongres Samorządowy. Jakie wyzwania stoją przed samorządem?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jakie wyzwania stoją przed samorządowcami w roku wyborów, a także co zrobić z dolnośląskim transportem i jak wykorzystać środki unijne? - to tematy, które towarzyszyły X Dolnośląskiemu Kongresowi Samorządowemu. To tutaj spotkali się samorządowcy z całego regionu, żeby rozmawiać o przyszłości regionu i żeby podsumować to, co wydarzyło się na Dolnym Śląsku przez ostatnie 10 lat.

„Dynamiczny region – nowoczesny samorząd” to hasło tegorocznego kongresu. To także jubileusz 10-lecia pracy Cezarego Przybylskiego na stanowisku marszałka województwa dolnośląskiego. Jak zaznaczył marszałek, w samorządzie konieczne są dziś reformy.

  • Polacy mają problem, żeby określić, czym zajmuje się marszałek, a czym wojewoda, dlaczego te administracje wykonują niejednokrotnie podobne zadania. To jest zbyt kosztowne i niepotrzebne. Uważam też, że wybory marszałka i starosty powinny być tak, jak wójta, burmistrza, prezydenta, czyli powinni być wybierani w wyborach bezpośrednich. Wtedy ta pozycja marszałka lub starosty byłaby zdecydowanie większa – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.


„Zmiany w samorządzie – ewolucja czy rewolucja?”– to tytuł panelu, podczas którego samorządowcy rozmawiali o wyzwaniach, jakie przed nimi stoją, a to oprócz zbliżających się wyborów, także zmiany w zakresie przystosowania do wymagań unijnych chociażby związanych z Europejskim Zielonym Ładem.


– Na pewno ogromnym wyzwaniem dla samorządu jest transformacja termoenergetyczna. Może to brzmi mało spektakularnie, ale bilans tej energii, tworzenie społeczności energetycznych to jest to, co czeka nas w najbliższych latach i oczywiście utrzymanie nadal do tej pory wysokiego poziomu usług publicznych, utrzymanie naszych lokalnych wspólnot w takim przekonaniu, że władza lokalna to jest władza najbliżej nich i tutaj spełniane są ich podstawowe potrzeby – dodaje Beata Moskal- Słaniewska, prezydent Świdnicy.


Samorządowcy dyskutowali także o renesansie kolei w regionie. Doceniano rozbudowę sieci kolejowych i przywrócenie połączeń na nieczynnych liniach, a także zakup nowego taboru Kolei Dolnośląskich. Samorząd województwa pochwalić się może przejęciem od PKP PLK ponad 20 linii kolejowych, czyli ponad 300 kilometrowej trasy, choć na mapie Dolnego Śląska są miejsca, gdzie koleją nadal dojechać się nie da.

W grudniu 2023 roku po 27 latach otworzyliśmy już nieczynną od 27 lat linię. Rewitalizacja linii kolejowej do ośrodka turystycznego, jakim jest miasto Świeradów Zdrój. Ze środków unijnych w dużej mierze została zrewitalizowana ta linia, ale czekają linie tak pięknie malownicze położone jak ze Lwówka do Jeleniej Góry, żeby móc pojechać ze Lwówka do Legnicy czy dalej do Wrocławia ze Lwówka, do Węglińca do Bolesławca i tak dalej. Mógłbym mnożyć tych przykładów, ale to jest niezbędne zadanie do wykonania – mówi Daniel Koko, starosta lwówecki.

X Dolnośląski Kongres Samorządowy zakończył panel dyskusyjny zatytułowany „Fundusze Europejskie impulsem rozwoju samorządów”.

Zobacz również

Już po raz 30. w Złotoryi odbyły się międzynarodowe otwarte mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Zawody, które odbywają się zawsze w ostatnie weekendy maja przyciągają nie tylko płukaczy z całej europy, ale również turystów. 

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy