XI Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Współczesne stosunki międzynarodowe mają przed sobą wiele wyzwań. Na rożnego rodzaju zmiany w strukturze i funkcjonowanie współczesnego ładu międzynarodowego ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest trwająca od ponad 9 miesięcy wojna w Ukrainie, wywołana agresją Rosji. W dniach 24 i 25 listopada w Instytucie Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego odbywa się XI Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych pt. "Nowy ład międzynarodowy". Naukowcy z całej Polski przyjechali do Wrocławia, żeby rozmawiać i dyskutować o obecnej sytuacji na świecie oraz żeby zastanowić się nad tym, jak w przyszłości będzie wyglądała struktura międzynarodowa.

Ta konwencja ma miejsce tym razem we Wrocławiu na Uniwersytecie Wrocławskim. Wcześniej w innych ośrodkach naukowo-badawczych w Polsce. Ta jest niezwykle ważna ponieważ, można powiedzieć celebrujemy, świętujemy ogłoszenie dwa tygodnie wcześniej przez ministra nowej dyscypliny „stosunki międzynarodowe”, która stała się oficjalną dyscypliną naukową uznawaną przez ministerstwo – mówi dr hab. Krzysztof Kociubiński, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr.

Do tej pory badacze zajmujący się stosunkami międzynarodowymi uprawiali tę dyscyplinę w naukach o polityce i administracji, także w innych dyscyplinach, ale mamy już tę samodzielność – mówi dr Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak, z-ca dyrektora ds. nauki, Instytut Studiów Międzynarodowych UWr.

Uczestnicy to są badacze stosunków międzynarodowych z różnych ośrodków w Polsce, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego, z Lublina, Poznania, Gdyni, Warszawy – mówi dr hab. Krzysztof Kociubiński.

Jesteśmy bardzo dumni, że możemy w murach Wydziału Nauk Społecznych gościć przedstawicieli polskiej nauki, zajmujących się stosunkami międzynarodowymi. Tym bardziej, że tematem tej konwencji jest „Nowy ład międzynarodowy” ze znakiem zapytania, gdyż wydarzenia które obserwujemy, badamy, te, które dzieją się za naszą wschodnią granicą, ale też na Bliskim Wschodzie oraz na kontynencie azjatyckim, jak również na kontynencie afrykańskim, stanowią bardzo interesującą pożywkę do badań, analiz, do dyskusji – mówi dr Katarzyna Jędrzejczyk-Kuliniak.

Mamy ambicje, aby prognozować, przedstawiać możliwe scenariusze dla przyszłości. Nie są one może bardzo optymistyczne, nie mniej, chcemy mówić o realnych scenariuszach i chcielibyśmy, żeby ci, którzy podejmują decyzje w Polsce, Europie chociażby troszeczkę pochylili się nad tym, co mamy do powiedzenia – mówi dr hab. Krzysztof Kociubiński, dyrektor Instytutu Studiów Międzynarodowych UWr.

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy