XIII Obchody Święta Województwa Dolnośląskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Rozpoczynają się XIII Obchody Święta Województwa Dolnośląskiego. W Auli Politechniki Wrocławskiej odbyła się uroczysta sesja sejmiku województwa, aby uhonorować zasłużonych dla naszego regionu twórców kultury, nauki i sztuki.

Co roku podczas uroczystej sesji wręczane są nagrody Kulturalna SILESIA twórcom dzieła artystycznego, wydarzenia lub projektu kulturalnego, którzy w sposób szczególny wnoszą wkład w rozwój kultury Dolnego Śląska. W tym roku tę nagrodę  otrzymali Marek Krajewski i Marek Stanielewicz oraz instytucje – Adżarski Państwowy Zespół Wokalny „Batumi” i Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”. Tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska CIVI HONORARIO uhonorowano Antoniego Lenkiewicza. To polski historyk, prawnik, publicysta, działacz opozycji antykomunistycznej, samorządowiec, Kawaler Orderu Orła Białego.

Na chwalę Polski – niech żyje ojczyzna! – mówi Antoni Lenkiewicz, honorowy obywatel Dolnego Śląska. 

Podczas uroczystej sesji za pomoc Ukrainie nagrodzono byłego  prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. 

– Na dzisiejszej sesji uroczystej sejmiku dolnośląskiego sprawa Ukrainy bardzo była gęsto obecna i słusznie, bo jak powiedział inny z dzisiejszych laureatów – sprawa Ukrainy jest ważna jako taka, ale jest to też kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Myślę, że to jest tak, że ja otrzymałem pewną nagrodę personalnie, ale rzecz ma charakter symboliczny. Reprezentuję tych wszystkich, którzy stanęli w sprawie Ukrainy, tych wszystkich, a jest ich bardzo wielu, którzy chcą i pomagają Ukrainie – mówi Rafał Dutkiewicz, były prezydent Wrocławia.

W ramach obchodów święta dla mieszkańców będą dostępne różne atrakcje. Obchody potrwają do końca października. 

– Przede wszystkim – 16 dnia października – w dniu św. Jadwigi – patronki Dolnego Śląska, nasz piękny Dolny Śląsk obchodzi swoje święto. W sobotę, 15 października, w obchody święta województwa włącza się już od wielu lat Wrocławski Tor Wyścigów Konnych na Partynicach. Zostaną rozegrane sportowe gonitwy konne, w tym również gonitwy o puchar przewodniczącego sejmiku, puchar i Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Dodam jeszcze, że wiele dolnośląskich instytucji kultury tych prowadzonych przez samorząd województwa podczas najbliższego weekendu, ale również w najbliższych tygodniach, do końca października, będzie prowadzić wydarzenia artystyczne, kulturalne właśnie na części województwa dolnośląskiego, a więc zapraszamy również do dolnośląskich instytucji kultury, m.in. we Wrocławiu do Dolnośląskiego Centrum Filmowego, do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, do Muzeum Papiernictwa w Dusznikach- Zdroju. Jest to szczególny czas. Dolny Śląsk jest regionem, który znakomicie się rozwija, o tym powiedział dzisiaj pan marszałek – pan Cezary Przybylski. Rozwój Dolnego Śląska to jest zasługa kreatywności, pracowitości Dolnoślązaków, więc możemy być dumni z naszego pięknego regionu. To jest jego święto – mówi Michał Nowakowski, rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego. 

Anastazja Bojko, Echo24.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy