XVI Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży – przez sport po zdrowie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Dolnośląskie Onkoigrzyska Dzieci i Młodzieży na stałe wpisały się w kalendarz imprez Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu. To święto sportu dla dzieci, które walczą z nowotworami. Onkoigrzyska z jednej strony mają być okazją do integracji, a z drugiej oderwaniem od szpitalnej rzeczywistości. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 3 czerwca.

– To już po raz szesnasty na terenie Stadionu Olimpijskiego wspólnie z Uniwersytetem Medycznym organizujemy wydarzenie „Onkoigrzyska”. Wydarzenie, które pokazuje, że osoby dotknięte tą straszną chorobą, mogą uprawiać sport. Warunek jest taki, żeby wszystko odbywało się w kontakcie z osobą, która jest do tego przygotowana, wie jak poprowadzić – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

Bo dzieci, które walczą z nowotworem, pod odpowiednią opieką, również mogą być aktywne. Onkoigrzyska organizowane są po raz 16-sty – w programie przewidziano m. in. zapalenie znicza, a także lekkoatletyczne dyscypliny olimpijskie takie jak skok w dal, rzut piłeczką palantową i bieg sprinterski.

– Jest to wydarzenie sportowe, które pokazuje, jak dzieci mogą aktywnie uczestniczyć w takich atrakcjach sportowych jak tenis stołowy, piłka nożna, koszykówka. Jest strefa aktywności, jest strefa dla rodziców, którzy bardzo mocno zaangażowani są w to, żeby ich dzieci wróciły jak najszybciej do pełnego zdrowia. Te osoby też potrzebują wytchnienia, stąd będzie czas na masaż, na to, żeby można zrelaksować się – mówi dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem AWF Wrocław.

W wydarzeniu udział wezmą dzieci z całej Polski, ale także z Ukrainy i Czech. Razem z nimi będą opiekunowie i lekarze.

– Będzie też możliwość udziału w takim rekreacyjnym wieloboju, bo to nasi studenci z kierunku Turystyka i Rekreacja starają się zaprezentować różne możliwości, więc są to jak najbardziej bezpieczne zajęcia. Od juniora do seniora bym powiedział, więc każdy znajdzie miejsce dla siebie. Będzie też możliwość przy dobrej pogodzie, a myślę, że na pewno taka będzie, trochę wznieść się do góry i z lotu balona zobaczyć Pola Marsowe, z pokładu takiego właśnie statku powietrznego, ale to wszystko zależy od warunków atmosferycznych – mówi dr Ireneusz Cichy, prorektor ds. Organizacyjnych i Współpracy z Otoczeniem AWF Wrocław.

– Uśmiechy, dzieci, uśmiechy rodzin. Wspólnie, razem. Fantastyczna zabawa na świeżym powietrzu. Jestem przekonany, że w tym roku będzie absolutnie podobnie. A jak zawsze mówię – troszkę jeszcze lepiej. Czy się da lepiej? Zobaczymy. Serdecznie zapraszam 3 czerwca tego roku, sobota na Stadion Olimpijski we Wrocławiu. Bądźcie razem z nami – mówi prof. Andrzej Rokita, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy