Z pasji do wizerunku Ducha Gór powstało muzeum w Mysłakowicach

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
W sercu Kotliny Jeleniogórskiej, w krainie pałaców i ogrodów, czyli w Mysłakowicach, znajduje się niezwykłe muzeum stworzone z pasji. Znajdziemy tutaj 300 wizerunków Ducha Gór oraz obrazy pokazujące legendy karkonoskie i oryginalny piec tyrolski.

To jest wyjątkowe miejsce i nowa atrakcja w naszym regionie, na terenie Dolnego Śląska, położona w samym sercu Kotliny Jeleniogórskiej, w królewskiej wsi Mysłakowice. Jest to muzeum otwarte przez właściciela restauracji „U Ducha Gór”, który przez 30 lat zbierał różne artefakty związane z postacią Ducha Gór — mówi Ewa Grafik-Żmudzińska, kustosz Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Główną gwiazdą muzeum jest Liczyrzepa, zwany Duchem Gór czy Rzepiórem. To bohater legend karkonoskich.

Pasja do postaci Ducha Gór, który był wszechobecny na tym terenie od zarania dziejów, przełożyła się na stworzenie muzeum. Pierwszą rzeczą, która powstała, była restauracja „U Ducha Gór” w Karpaczu, nosząca jego imię. Przez 30 lat zbieram wszystkie pamiątki związane z tą postacią: obrazy, szkło, porcelanę, odlewy, literaturę — mówi Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

W zbiorze znalazła się figurka wizerunku Ducha Gór z porcelany miśnieńskiej.

Porcelany wyszło ponoć 10 sztuk. Pierwsza sztuka była darowana  Hauptmannowi — nobliście. Jest też w muzeum w Szklarskiej Porębie, eksponowana do dnia dzisiejszego. Nabyłem ją w Niemczech na eBayu, zupełnym przypadkiem, tak że jestem bardzo zadowolony, że jest tutaj razem ze mną — dodaje Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

W muzeum znalazło się także miejsce na wystawę dedykowaną przesiedleńcom z Tyrolu. Możemy tam zobaczyć makiety domów, mapy, obrazy czy dokumenty.

W muzeum, po 30 latach kolekcjonowania, mieszkańcy i turyści mogą zobaczyć, jak wiele eksponatów się tutaj znajduje. Mamy 10 obrazów Dariusza Milińskiego, Jana Ciruta i bardzo piękną panoramę Zbigniewa Martina. Są rzeźby — około 300, książki regionalne — około 200 egzemplarzy, a także szkło, porcelanę i metal. Są rzeczy tworzone przez regionalnych wytwórców, artystów i rzemieślników. Także zapraszamy — podzieliła się Ewa Grafik-Żmudzińska, kustosz Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Muzeum stworzone jest z prawdziwej pasji właściciela, ale nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy.

Personel jest ze mną od zarania dziejów, mogę na nim polegać i dzięki temu spokojnie mogę zająć się kolekcjonowaniem tego wszystkiego – podkreśla Marek Łopatka, właściciel Muzeum Ducha Gór w Mysłakowicach.

Muzeum znajduje się przy ul. Staromiejskiej 14 w Mysłakowicach, w Domu Tyrolskim.

Zobacz również

Już w piątek o godzinie 19:20 zapraszamy na premierową emisję naszego nowego programu „W trosce o świat”. W pierwszym odcinku nowej ekologicznej serii opowiemy o wrocławskich autobusach elektrycznych, klastrach energii oraz stacjach wymiany baterii w komercyjnych pojazdach elektrycznych. Zapraszamy do oglądania.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy