Z paszportem covidowym możesz więcej. Kto go wprowadzi?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Obiad w restauracji, kawa lub herbata w kawiarni, a może wypad do kina. Tak, ale tylko jeżeli jesteś zaszczepiony, jesteś ozdrowieńcem, czy też posiadasz negatywny wynik testu. Brzmi jak science fiction, ale tylko w Polsce, bo w wielu krajach już wprowadzono takie rozwiązania lub są planowane. Niestety, polski rząd, zamiast rzeczowej, spokojnej dyskusji dlaczego warto się szczepić woli organizować konkursy i loterie. Z żałosnym zresztą skutkiem.

Czwarta fala zakażeń koronawirusem to fakt. Codziennie z powodu Covid -19 umiera w Polsce od kilkunastu nawet do 20-25 osób. Niestety, na niezaszczepionych nie robi to żadnego wrażenia. Do Wrocławia na nowy rok akademicki przyjechało właśnie  ponad 100 tys. studentów. Szacuje się, że zaledwie połowa zaszczepiła się, ale dokładnie nikt nie wie.  

— Jest problem, my chcielibyśmy wiedzieć jaka część studentów jest zaszczepiona. Mało tego, chcielibyśmy uwarunkować nasze aktywności od tego ilu jest zaszczepionych, ale nie ma takich możliwości. Mamy tylko możliwości, że nasi studenci są na tyle mądrzy, że się zaszczepią – mówi  prof. Andrzej Kaleta, rektor UE we Wrocławiu. 

— Z urodzenia jestem optymistą i mam nadzieję, że 50 proc. się zaszczepiła , a resztę będziemy do tego stanowczo zachęcać – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. 

Na razie od uczelni do uczelni przez cały miesiąc będzie jeździć Szczepciobus. Wszystko po to, by studenci zechcieli się szczepić.  Rektorzy wrocławskich uczelni chcieliby wszelkimi sposobami zachęcić ich do zaszczepienia się, ale zwolenników restrykcyjnych metod i paszportów covidowych  nie jest wielu. 

— Paszport covidowy uprawnia do wchodzenia bez maseczek,  czy większej liczby studentów w sali, właśnie zaszczepionych, to byłoby bezpieczne, ale wszyscy wiemy, że teraz nie mamy takich możliwości – mówi  prof. Andrzej Kaleta, rektor UE we Wrocławiu. 

—   Nie mamy wytycznych, które nam pozwalają na tego typu działania. Ja zastanowię się nad rozwiązaniem, które będzie najlepsze w danym momencie. Mam sztab kryzysowy, nadal go nie rozwiązałem – dodaje  prof. Andrzej Rokita, rektor AWF we Wrocławiu. 

Rektorzy mogą autonomicznie podejmować takie decyzje na swoich uczelniach. I rektor Uniwersytetu Wrocławskiego  nie kryje się ze swoimi planami. 

Zapowiadam to teraz i będę konsekwentnie o tym mówić, że w przypadku wysokiej skali zachorować na Uniwersytecie na zajęcia będziemy wpuszczać tylko osoby zaszczepione. Poinformujemy o tym wcześniej, ale nie ma takiej możliwości, żeby narażać naszych studentów i pracowników na niebezpieczeństwo bardziej niż to jest wymagane – mówi prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. 

O paszportach covidowych zdecydował rząd we Włoszech. Pracownik, który nie będzie miał certyfikatu, zostanie zawieszony w obowiązkach bez prawa do wynagrodzenia. Nie można go jednak zwolnić. Osoba udająca się do pracy bez certyfikatu narazi się też na tysiąc euro grzywny. We Francji zaszczepieni muszą być pracownicy placówek zdrowotnych. Na Słowacji władze lokalne same mogą podejmować decyzje o ograniczeniu udziału w życiu publicznym niezaszczepionym.  We Wrocławiu paszport covidowy znalazłby wielu zwolenników.  

— Chciałbym się czuć w przestrzeni publicznej bezpiecznie. Nie chciałbym spędzać czasu z tymi, którzy mogą mnie zarazić. Jeżeli mówimy o przestrzeniach wspólnych – kina, teatry, uczelnie – jestem zwolennikiem, żeby takie rozwiązania wprowadzać i tam nikt z takimi rozwiązaniami nie dyskutuje – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

Dla niezaszczepionych nie przygotowano w Polsce rzetelnej edukacji, nie działają formy zachęty, konkursy i loterie fantowe. Może więc nakazy i paszporty covidowe byłyby skuteczniejsze? 

— Część mieszkańców Polski nie chce dobrowolnie się zaszczepić, to może trzeba dodatkową motywację zastosować.  Ja tylko nie chciałabym, żeby zdecydowali się szczepić jak zaczną umierać ich najbliżsi, bo zostali niezaszczepieni – dodaje Joanna Nyczak, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych we Wrocławiu.  

Specjaliści szacują, że pod koniec października może być nawet 5 tys. zakażonych dziennie. 

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy