— Warto do nas przyjechać, aby zapoznać się z historią tej XIII wiecznej bitwy pod Legnicą. Obecnie w muzeum znajduje się taka najświeższa wystawa, od 2016 roku zatytułowana „Spotkanie dwóch światów”. Możemy tu poznać historię imperium mongolskiego, historię Europy oraz naszego państwa w okresie najazdu, kiedy Polska była podzielona na dzielnice. Możecie Państwo także przypomnieć sobie, być może z lekcji historii, to wydarzenie, ponieważ bitwa została tu ciekawie zinterpretowana, pokazując, jak była opowiadana przez stulecia — mówi Iwona Nosko-Sulkowska, kierownik oddziału Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.
Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu upamiętnia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii średniowiecznego Śląska. W 1241 roku Mongołowie najechali ziemie polskie. 9 kwietnia polskie rycerstwo pod wodzą księcia Henryka II Pobożnego starło się z nimi pod Legnicą. Niestety, bitwa zakończyła się porażką i śmiercią Henryka.
— Znajdujemy się w Muzeum Bitwy Legnickiej, które znakomicie oddaje historyczny i edukacyjny wymiar wydarzeń, które miały miejsce ponad 700 lat temu na Legnickich Polach, czyli sławetnej bitwy pod Legnicą z 1241 roku. Z tym wydarzeniem związany jest projekt „Legnickie Pole 1241”, który odbywa się corocznie w gminie Legnickie Pole, prezentując rekonstrukcję bitwy pod Legnicą z udziałem licznych grup rekonstrukcyjnych i ukazując żywą historię. Zdecydowanie warto tu się pojawić — mówi Małgorzata Kubik, zastępca wójta Gminy Legnickie Pole.
Muzeum znajduje się w najstarszym zachowanym kościele w Legnickim Polu, dawnym kościele benedyktynów pod wezwaniem świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny, zbudowanym w drugiej połowie XIV wieku. Według tradycji to właśnie w tym miejscu znaleziono ciało księcia Henryka Pobożnego. Przed 1945 rokiem kościół był ewangelicki i posiadał przylegający do niego cmentarz otoczony murem. Po II wojnie światowej budynek został opuszczony i zaczął niszczeć, jednak w 1960 roku został odnowiony i przekształcony w muzeum.
— Oczywiście, mamy tu przepiękny witraż według projektu Stanisława Wyspiańskiego. Został on ufundowany przez Fundację KGHM Polska Miedź — dodaje Iwona Nosko-Sulkowska, kierownik oddziału Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu.