Podobnie jak w roku ubiegłym statuetki rozdano w sześciu kategoriach: sukces naukowy, sukces w zakresie innowacji, sukces artystyczny, sukces w zakresie działalności społecznej, sukces w zakresie działalności przedsiębiorczej oraz sukces sportowy.
Pięć lat temu powstała idea i była ona bardzo prosta, młodzi ludzie mają różne hobby, różne pasje, bardzo dużo z nich funkcjonuje w mediach społecznościowych i to też powoduje, że tworzą się wśród młodzieży takie fałszywe stereotypy odnośnie sukcesu, kariery, itd. A my w ramach tej inicjatywy chcemy pokazać, że prawdziwy sukces, zwłaszcza w długim okresie, również w wymiarze materialnym jest związany z ciężką pracą, z pasją, z talentem i dlatego chcemy pokazywać właśnie tych najwybitniejszych studentów, doktorantów, którzy odnoszą wymierne sukcesy. Takie, które można ocenić, a nie, że są znani tylko dlatego, jak to się mówi o celebrytach, że są znani – mówi prof. Bogusław Fiedor.
Kandydatury z największych uczelni Wrocławia i Dolnego Śląska były poddane szczegółowej analizie w oparciu na regulamin konkursu, a nagrody i wyróżnienia przyznała kapituła konkursu, do której zaproszeni zostali rektorzy uczelni, reprezentanci władz regionu oraz dolnośląscy przedsiębiorcy. Z każdej kategorii wyróżniono trzech nominowanych.
Poza piękną statuetką, oczywiście bardzo ładny dyplom, to też nagrody pieniężne i te nagrody pieniężne niemałe co roku im dajemy. I myślę, że konkurencja jest zawsze tak duża, że jak jest kapituła, bo kapituła na każdej uczelni jest i oni typują w każdej kategorii po trzech nominatów i później my to wszystko zbieramy i typujemy trzech najlepszych nominowanych, a tylko jeden dostaje tą statuetkę, większą nagrodę. Ci pozostali dostają dyplomy, mniejsze nagrody i to w ten sposób się odbywa – mówi Janusz Rybak, Prezydent Dolnośląskiego Klubu Kapitału.
W kategorii sukces sportowy statuetka trafiła w ręce pływaczki Oliwii Jabłońskiej.
Byłam bardzo zszokowana i nie mogłam w to uwierzyć. Bardzo się ucieszyłam, ponieważ to jest docenienie cały czas mojej ciężkiej pracy, którą wykonuje tak naprawdę codziennie. Jest to też tak naprawdę motywacja do dalszej ciężkiej pracy, ponieważ jeszcze nie powiedziałam ostatniego słowa i mam nadzieję, że pokaże w przyszłości na co mnie stać- komentuje Oliwia Jabłońska, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.
W kategorii sukces w zakresie działalności społecznej zwyciężyła grupa zrzeszająca studentów z Uniwersytetu Medycznego w składzie: Marlena Telenga, Adam Argier oraz Jakub Czyżewski.
Szczerze mówiąc trochę się opieraliśmy i nie przystąpiliśmy do tego jakoś super chętnie szczerze mówiąc, bo tak naprawdę nie wychodzimy z założenia, że to nam się ta statuetka należy, a tak naprawdę jest to podziękowanie dla całej grupy wolontariuszy i ciężko nam było to sobie wyobrazić, że mamy reprezentować grupę dwustu osób i być tutaj jako tak naprawdę jako trzy osoby, które zostaną wyróżnione i nagrodzone, których imię zostanie wyczytane. Bo wciąż będziemy utrzymywać, że to nie dla nas, tylko właśnie dla całej grupy, która jest ogromna i która nie ma jak podzielić tej statuetki – mówi Marlena Telenga, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
W pierwszej chwili, czyli na początku pandemii znaleźliśmy się w ciężkiej sytuacji, dlatego, bo nie mieliśmy wytworzonych, gotowych struktur, które mogły prowadzić wolontariuszy w określonym kierunku, żeby ich pomoc była najbardziej efektywna. Dlatego na początku towarzyszyło nam zdezorientowanie, ale dość szybko znalazły się osoby chętne do działania, które po prostu musieliśmy pokierować do odpowiednich ośrodków i zastanowić się jak mogłaby wyglądać pomoc studentów naszej uczelnie w ramach wolontariatu – dodaje Adam Argier, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.
W imieniu Grzegorza Burego, który wygrał w kategorii sukces naukowy, statuetkę odebrał rektor Uniwersytetu Przyrodniczego. W kategorii sukces w zakresie innowacji pierwsze miejsce zdobył Mateusz Łużny.
Każda taka nominacja powinna być zawsze zaskoczeniem i to w sumie też było zaskoczeniem, chociaż jest to już kolejna nagroda powiedzmy z całego cyklu różnych dziwnych nagród, tak to mogę ująć. Bo także w konkursie „Student wynalazca” dwa razy z rzędu udało mi się również wraz ze współautorami być finalistami w tym konkursie. To jest taki kolejny, wyższy etap, który również chciałem osiągnąć, bo dwie poprzednie osoby z mojego uniwersytetu dostały tą statuetkę i to było właśnie to co chciałem bardzo zdobyć i jak widać się udało – mówi Mateusz Łużny, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.
W kategorii sukces artystyczny statuetkę zdobył śpiewak operowy Andrzej Filończyk, w jego imieniu statuetkę odebrał rektor Akademii Muzycznej prof. Krystian Kiełb. Nagrodę w kategorii sukces w zakresie działalności przedsiębiorcze odebrał Maciej Kacprzyk. Wciąż trwająca pandemia nie zastopowała zapału do samorozwoju młodych Dolnoślązaków, niektórych zainspirowała nawet do zdobywania nowych osiągnięć.