Zabiegi odwołane? Potrzebne łóżka covidowe

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Nowy dzień to niestety kolejne zakażenia i kolejne zgony. Tylko dzisiaj na Dolnym Śląsku potwierdzono 681 nowych przypadków, a w całym kraju zmarło prawie 300 osób. Eksperci podkreślają, że szczyt trzeciej fali COVID-19 dopiero przed nami, dlatego szpitale już teraz zaczynają się przeorganizowywać, żeby przygotować jak najwięcej nowych łóżek dla pacjentów z ciężkim przebiegiem koronawirusa. Narodowy Fundusz Zdrowia wydał także zalecenie, żeby ograniczyć zabiegi planowane.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na prośbę Ministra Zdrowia wydał takie zalecenie ograniczenia zabiegów planowych. Chodzi tutaj o zabiegi, przy których wiemy, że często jest potrzebny pobyt pacjenta na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii – mówi Anna Szewczyk-Łebska, rzeczniczka dolnośląskiego NFZ.

O każdym przełożeniu będzie decydował lekarz prowadzący. Jeśli uzna, że stan zdrowia pacjenta wymaga zabiegu lub sytuacja w szpitalu jest na tyle stabilna, że może się on odbyć, to zabiegi będą przeprowadzane. Ograniczenia dotyczą dużych planowanych zabiegów, na przykład korekcyjnych kręgosłupa, usunięcia nerek lub zabiegów na aortach brzusznej i piersiowej. Z tych zaleceń wyłączone są wszelkie operacje onkologiczne. Te wciąż będą przeprowadzane tak, jak do tej pory. Lekarze cały czas alarmują i przypominają, żeby nie zaniedbywać także diagnostyki.

Dopuszczenie do sytuacji, kiedy stan epidemiczny powoduje, że pacjenci przestają interesować się swoim zdrowiem, nie zgłaszają się na wizyty kontrolne lub diagnostyczne – to jest niebezpieczeństwo porównywalne, a czasami nawet wyższe, niż zarażenie się koronawirusem. Szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych – podkreśla prof. Tomasz Zatoński, USK we Wrocławiu.

Lekarze podkreślają, żeby szczególnie w przypadku pacjentów onkologicznych, czas ma ogromne znaczenie. Przypominamy, że w profilaktyce i leczeniu pomóc może na przykład mobilna aplikacja Dolnośląskiego Centrum Onkologii. Sytuacja służby zdrowia robi się coraz trudniejsza, bo nowe przypadki oznaczają także nowych pacjentów, którzy mogą potrzebować specjalistycznego sprzętu, dlatego we Wrocławiu działa już szpital tymczasowy przy ulicy Rakietowej.

Niedobra rzecz jest taka, że rzeczywiście nam dosyć mocno przybywa codziennie liczba zajętych nowych łóżek covidowych. Modele matematyczne, które są robione wskazują, że pod koniec marca będzie maksimum. Ono nie powinno być tak wysokie jak w październiku i listopadzie, ale niestety będzie długotrwałe – zaznacza Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

Tendencję oddają także statystyki. 1 marca w całej Polsce hospitalizowanych było 15 tysięcy 400 osób, a w ciągu tygodnia ta liczba wzrosła o 2705 pacjentów. To pokazuję skalę zakażeń, a specjaliści alarmują, żeby przestrzegać obowiązujących zasad i nosić maseczki. 

Zobacz również

Zamek Piastowski w Jaworze jest miejscem, które przez sporą część swojej historii pełniło funkcję więzienia, zarówno nazistowskiego, jak i komunistycznego. Jednak pod koniec lat 80. artystyczne środowiska zaczęły wykorzystywać jego przestrzeń do twórczości artystycznej. Obecnie jest to miejsce alternatywnej sztuki i muzyki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy