Ząbkowice Śląskie: tajemnicze dzieje starej wieży

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich to jedna z ciekawostek turystycznych Dolnego Śląska. Ma 34 metry wysokości, a w XIII wieku znajdował się tam loch głodowy, który dzisiaj można zwiedzić wraz z izbą tortur. Na samej górze znajduje się teraz punkt widokowy, skąd można podziwiać panoramę całego miasta.

Stoimy przy Krzywej Wieży. Jest to nasza flagowa atrakcja. Ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Pełniła funkcję dzwonnicy kościoła, jednakże dzisiaj jest już tylko punktem widokowym. Zachęcamy do odwiedzenia Krzywej Wieży. Trzeba wspiąć się po 139 schodach, aby móc podziwiać przepiękne widoki z góry — mówi Emilia Gnutek, przewodniczka po ząbkowickich atrakcjach.

Do dziś nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała ta budowla ani w jakim celu ją wzniesiono. Jedna z teorii sugeruje, że może być pozostałością zamku, który istniał jeszcze przed założeniem miasta. Inna hipoteza mówi, że wieża, znajdująca się w najniższym punkcie starego miasta, mogła pełnić funkcję bramy miejskiej. Jeszcze inna wersja zakłada, że wieża została zbudowana jako miejska dzwonnica, co potwierdza jej funkcjonowanie od XV wieku aż do II wojny światowej.

Znajdujemy się na szczycie Krzywej Wieży, wizytówki Ząbkowic Śląskich. To najwyższa i najbardziej odchylona od pionu krzywa wieża w Polsce, zaraz po tej słynnej w Pizie, dlatego też nieprzypadkowo nazywana jest Śląską Pizą. Na szczycie Krzywej Wieży znajduje się świetny punkt widokowy. Stoimy na wysokości ponad 30 metrów, czyli mniej więcej 10. piętra. Możemy stąd podziwiać nie tylko Ząbkowicką Starówkę z pięknym neogotyckim ratuszem, ale również Góry Bardzkie, Góry Złote i Góry Sowie. Przy dobrej widoczności można zobaczyć Ślężę oraz Śnieżnik, czyli jedne z najbardziej znanych dolnośląskich szczytów. Krzywa Wieża jest dumą całych Ząbkowic Śląskich oraz całego regionu. Zapraszamy serdecznie na Krzywą Wieżę, na którą można wejść codziennie o każdej porze roku — mówi Stanisław Moderski z Ząbkowickiego Centrum Kultury i Turystyki.

W 1858 roku, podczas wielkiego pożaru miasta, górna część wieży została zniszczona. Władze miasta rozważały całkowite jej zburzenie, jednak ostatecznie zdecydowano się odbudować zniszczoną część. W 2000 roku budowla została wpisana do rejestru zabytków.

Zobacz również

W gminie Kobierzyce rokrocznie głosujemy w plebiscycie sportowym, nie inaczej jest w 2025. Delikatne różnice możemy w tym roku jednak napotkać. Przede wszystkim, jeżeli chodzi o liczbę nominowanych w każdej kategorii.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy