Zachowaj bezpieczeństwo nad wodą! Służba edukują najmłodszych

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Rozpoczyna się sezon letni - pogoda sprzyja temu, że coraz więcej osób wybiera spędzanie czasu nad wodą. Żeby wypoczynek nie skończył się tragedią, należy pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach bezpieczeństwa - przede wszystkim nie należy wchodzić do wody po alkoholu i kapać się w miejscach niedozwolonych. Warto przypomnieć, że pływanie w Odrze na terenie Dolnego Śląska jest zakazane.

Jeszcze kilka lat temu to dzieci stanowiły duży odsetek tonących, z biegiem lat sytuacja się poprawia. Dzięki akcjom edukacyjnym najmłodsi są coraz bardziej świadomi, jakie zagrożenia wynikają z brawurowego zachowania nad wodą. Wody Polskie wraz ze służbami starają się cały czas uświadamiać uczniów szkół podstawowych o potencjalnych scenariuszach, m. in. poprzez akcje pokazowe.

Dzisiaj zaprosiliśmy sześć najbardziej aktywnych szkół, które brały udział w projekcie pod nazwą „Aktywni błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. Mamy nadzieję, że tego typu spotkania i edukacja wodna już od małego pozwoli dzieciom zapoznać się z kwestiami bezpieczeństwa, które są tak naprawdę kluczowe do przebywania nad wodą. Sezon wakacyjny tuż tuż, pogoda już sprzyja wypoczynkowi nad wodą. Trzeba tam po prostu zachować środki ostrożności – mówi Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

W tej chwili na 450-500 osób, które tonie, ponad 60-65% to osoby starsze. Młodzież jest wyedukowana, ale to jest ciężka praca wszystkich służb. WOPR-u, policji, straży pożarnej, szkół, które mają przekazać informacje o zagrożeniach, o tym, jak się zachować bezpiecznie nad wodą. Mam nadzieję, że idziemy w dobrym kierunku i to będzie procentowało – podkreśla Krzysztof Skrzyniarz, prezes dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu.

O bezpieczeństwo nad wodą dba między innymi wodna policja, która na takich skuterach codziennie patroluje brzegi Odry. Policjanci sprawdzają, czy nikt nie pływa w rzece lub nie spożywa alkoholu w okolicach zbiorników wodnych.

Codziennie patrolujemy tereny wodne i przywodne. Zarówno motorówkami, jak i quadami oraz samochodami terenowymi. Jesteśmy na wodzie i przy wodzie. Mamy kilka plaż we Wrocławiu. Kontrolujemy to, jak się zachowują ludzie i czy jest bezpiecznie. Zbliża się taki okres, w którym bardzo wiele osób będzie szukało relaksu nad wodą, korzystało z pogody, a niestety wiąże się z tym dużo niebezpieczeństw, przed którymi staramy się przestrzegać podczas takich jak dziś akcji edukacyjnych – zaznacza mł. asp. Przemysław Ratajczyk, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Największym zagrożeniem nad wodą jest oczywiście alkohol. Niestety wciąż zdarzają się sytuacje, w których ktoś postanawia wejść do rzeki po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.

Woda z alkoholem to są dwa elementy, które nigdy nie powinny się łączyć, bo bardzo zwiększają ryzyko śmierci i utonięcia, poważnego zagrożenia nad wodą. Przed tym przestrzegamy i dyscyplinujemy osoby, które w miejscu, gdzie nie powinno się spożywać alkoholu, niestety to robią. Często po tym alkoholu różne niebezpieczne sytuacje się zdarzają – mówi mł. asp. Przemysław Ratajczyk, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Alkohol to jest coś, co łamie nasze bariery. To, co nas chroni przed niebezpieczeństwem ustępuje, staramy się być odważni, a to przeważnie kończy się bardzo źle. Pamiętajmy, mamy głód wody. Będziemy starać się korzystać z tych słonecznych dni i wchodzić do wody. Woda jest zdradliwa i jeszcze zimna. Nie możemy pływać, nie przeceniajmy swoich umiejętności. Nawet, jeśli w zeszłym roku pływaliśmy dłuższe odcinki w wodzie, w tym roku trzeba zwracać na to uwagę. Nie kąpmy się w miejscach zabronionych. Nie kąpmy się w miejscach, które są niebezpiecznie. Nie kąpmy się po zmroku i nie kąpmy się sami – dodaje Krzysztof Skrzyniarz, prezes dolnośląskiego WOPR we Wrocławiu.

Służby przypominają o zasadach bezpieczeństwa, ale także o tym, żeby nie śmiecić brzegów rzeki, a wszystkie odpady zabierać ze sobą.

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy