Zaczyna się piąta fala zakażeń. Zaszczep się dla siebie i dla innych

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jeszcze nie wygasła czwarta fala, a już zaczyna się piąta. Niestety, będzie jeszcze groźniejsza, bo nowy wariant wirusa - omikron - jest bardziej zaraźliwy niż poprzedni -delta. Poza tym piąta fala startuje z bardzo wysokiego pułapu - 20 tys. łóżek covidowych już jest zajętych. A to oznacza jedno- jeśli będzie dużo zakażonych to dla systemu oznacza katastrofę. Po prostu nie będzie wolnych miejsc w szpitalach .
  • To wszystko będzie zależało od nas samych. Może dojść do sytuacji, że ten system stanie na skraju wydolności, czego też obawia się pan minister, ale czy tak się stanie to jest kontekst naszej głowy i naszego serca. Jeżeli nie wrócimy do reżimu sanitarnego, do noszenia maseczek, do dystansowania się, a przede wszystkim jeżeli się nie zaszczepimy, to będzie trudno  – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.
  • Dziś hospitalizujemy 118 pacjentów. 80 proc. to pacjenci niezaszczepieni. Większość pacjentów wymaga tlenoterapii, ok. 90 proc. W większości to są osoby niezaszczepione. Zaszczepieni  wymagają podania dożylnego leku, płynów – mówi dr Janusz Sokołowski, Szpital tymczasowy we Wrocławiu. 
  • 14 łóżek intensywnej terapii wciąż zajętych, następuje tam tylko zmiana pacjentów. Część chorych udaje nam się wyprowadzić z tej ostrej niewydolności oddechowej – mówi Barbara Korzeniowska, USK we Wrocławiu. 
  • – Trafiają pacjenci na ostre dyżury, na SOR z ostrymi niedokrwieniami, z wielodniowymi objawami niedokrwienia kończyn dolnych, gdzie wiadomo, że Covid powoduje zakrzepicę w tętnicach, żyłach. Ci pacjenci trafianą do nas zbyt późno i potem są wielkie kłopoty, żeby ich uratować – mówi prof. Dariusz Janczak, Klinika Chirurgii Naczyniowej USK we Wrocławiu.
  • Niechęć do szczepień przekłada się na nasze dzieci. To one mogą płacić najwyższą cenę za to, że my dorośli nie chcemy się szczepić. Najwyższą cenę w kontekście życie społecznego. To my dzisiaj zastanawiamy się, czy znowu tych dzieci nie wysłać na zdalne nauczanie – mówi prof. Jarosław Drobnik, naczelny epidemiolog USK we Wrocławiu.
  • Nieustanny apel o szczepienia. Nieustanny apel o inwestycję we własne zdrowie – mówi Barbara Korzeniowska, USK we Wrocławiu.

Zobacz również

Już od ponad 20 lat we Wrocławiu są organizowane różnego rodzaju kampanie informacyjne i edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Są one skierowane do wszystkich mieszkańców Wrocławia, ale szczególnie do młodzieży. W tym roku tego typu kampania odbyła się pod hasłem „WROC.WIN.WITH.HIV”, która była skierowana do uczniów wrocławskich szkół. Do kampanii dołączyło 16 wrocławskich szkół i łącznie ponad 11 tysięcy uczniów. Podsumowaniem tej kampanii była konferencja, która odbyła się w przededniu Światowego Dnia Walki z AIDS.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy