Zadbaj o serce w swojej rodzinie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią zaniedbane zostały prawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia, a przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie przedsionków czy cukrzyca typu 2. W trosce o zdrowie Polaków podjęta została akcja edukacyjna „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” , w ramach której autorytety medyczne zwracają uwagę na te częste i niebezpieczne schorzenia oraz radzą, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.

W ubiegłym roku akcja odbyła się w 8 miastach, a w tym roku eksperci będą gościli w kolejnych 9, w tym we Wrocławiu. Na cukrzycę choruje blisko 3 miliony Polaków, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Prawie w każdej polskiej rodzinie jest osoba zmagająca się z tą chorobą. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, między innymi uszkodzenia funkcji nerek, neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej, czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu.

Akcja edukacyjna porusza również problem udaru mózgu i migotania przedsionków. Udar mózgu co roku dotyka w naszym kraju około 80-90 tys. Polaków. Należy reagować natychmiast widząc jego objawy, jakimi są utrudniona mowa, opadająca ręka/dłoń, asymetria twarzy. Migotanie przedsionków to bardzo groźna choroba, która jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i jednocześnie główną przyczyną udarów mózgu. Należy regularnie zgłaszać się na wyznaczone przez lekarza wizyty kontrolne i w razie potrzeby przyjmować leki przeciwzakrzepowe.

Dzięki akcji „Zadbaj o serce w swojej rodzinie” mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce mają możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, a co ważniejsze – dowiadują się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie. Więcej informacji o akcji edukacyjnej oraz o groźnych chorobach cywilizacyjnych znajduje się na stronach kampanii STOP UDAROM I DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ.”

Zobacz również

Wakacje to odpoczynek, jednak całe dwa miesiące bez szkoły to dużo czasu, z którym czasem nie wiadomo, co zrobić. Tutaj naprzeciw wychodzi Kobierzycki Ośrodek Sportu i Rekreacji ze swoimi sportowymi, letnimi półkoloniami.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy