Zadbaj o siebie i zmień piec

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Okres jesienno-zimowy i niskie temperatury za oknem generują palenie w piecach. Dlatego miasto Wrocław uruchomiło specjalny program KAWKA Plus, by stare piece wymienić na nowe - ekologiczne.

Aby skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca w ramach programu KAWKA PLUS nie trzeba korzystać z internetu. Decydując się na wymianę pieca można skontaktować się z miejskimi doradcami energetycznymi pod numerem telefonu 71 799 6799. Doradcy pokierują, gdzie należy się udać, chcąc złożyć wniosek o dofinansowanie oraz wskażą, jakie dokumenty trzeba skompletować przed złożeniem wniosku – mówi Gabriela Barton  doradca energetyczny UM Wrocławia.

Doradcy we wszystkim pomogą, seniorzy nie muszą obawiać się formalności.

Dokumenty się różnią w zależności od wybranego sposobu ogrzewania. Dlatego najlepiej przed podjęciem takiej decyzji skontaktować się z nami, możemy w tym przypadku powiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne, z jakich rodzajów ogrzewania można skorzystać, aby otrzymać dofinansowanie. Natomiast ostateczną decyzję, jaki to będzie rodzaj ogrzewania najlepiej podjąć po konsultacji z wykwalifikowanym instalatorem, który oceni techniczne możliwości lokalu – mówi Gabriela Barton, doradca energetyczny UM Wrocławia.

– Jeżeli mówimy o smogu tak naprawdę definiuje się go jako zjawisko, któremu towarzyszą podwyższone stężenia zanieczyszczeń, czyli konkretnych związków chemicznych obecnych w powietrzu i sprzyjających braku rozprzestrzeniania się warunków meteorologicznych, czyli tutaj te główne czynniki, które wpływają na powstawanie zjawiska smogu, to jest temperatura, prędkość i kierunek wiatru oczywiście i wilgotność powietrza – mówi prof. Izabeka Sówka, Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska PWR.

– Do końca tego roku mieszkańcy mogą skorzystać z maksymalnej wypłaty do wymiany kopciucha, czyli nieekologicznego pieca w kwocie 15 tysięcy złotych. Każdy kompletnie złożony wniosek do końca tego roku, czyli do 31 grudnia może liczyć właśnie na taką dopłatę, nawet jeśli wymiana instalacji odbędzie się w roku przyszłym. W kolejnym roku ta dopłata już będzie niższa 12 tysięcy w kolejnym 10 i 8 tysięcy – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Kopciuchy, te pozaklasowe piece muszą zniknąć do 1 lipca 2024, a to jest większość, zdecydowana większość. Szacuje się, że 90-95% tych pieców złych to są po prostu pozaklasowe, więc one muszą zniknąć – mówi Krzysztof Smolnicki, Dolnośląski Alarm Smogowy.

Wymiana kopciuchów jest ogromnie ważna dla jakości powietrza. Jeśli piece nie zostaną wymienione, ta jakość będzie spadać.

Przede wszystkim chodzi o nasze zdrowie. Starsze osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że w momencie kiedy dorzucają do pieca, kiedy wyjmują popiół z pieca, aby go wyrzucić – wdychają te takie mikrocząstki, które bardzo źle oddziałują na ich układ krążeniowo-oddechowy. Poza tym muszą dźwigać, borykać się z tym pyłem – mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju UM Wrocławia.

Do tej pory w tym roku złożono 2,5 tysiąca wniosków.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy