— Ilość osób, która przychodzi na Białe Niedziele oraz fakt, że mimo zmienność miejsc, tam również docierają kolejne osoby świadczy o tym, że warto takie akcje profilaktyczne w naszym powiecie realizować dalej — mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
— Dzisiaj akurat będą przeprowadzane badania USG serca i można przeprowadzić badanie EKG tu w Kobierzycach zupełnie za darmo. Przychodząc do naszego ambulansu, wykwalifikowana kadra medyczna dokonuje takich badań pod kątem diagnostyki serca, jak również przeciwdziałamy dzisiaj chorobom związanym z udarami mózgu, generalnie udarom mózgów i będzie można zbadać czy ktoś nie ma np. migotania przedsionków serca — tłumaczy Paweł Kempa, Fundacja Cars Mania.
— Dzisiaj pacjenci mogą mieć wykonane konsultacje kardiologiczne, badanie USG serca, badanie EKG oraz możemy im zaplanować badanie holterowskie, czyli 24-godzinne monitorowanie EKG — wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Sośnik, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny We Wrocławiu.
— Tu zrobiłam sobie EKG i pomiar cukrów w krwi. Teraz będę miała jeszcze przepływy robione — mówi Kamila Trzmiel, mieszkanka Kobierzyc.
Pani Lidia Kuriata na wydarzenie zorganizowane przez powiat wrocławski przyszła razem ze swoją mamą.
— Chcemy zobaczyć jacy są specjaliści i bardziej bliżej pacjenta i dlatego mam nadzieję, że tutaj będzie mama mogła przede wszystkim skorzystać, a ja mam wolną niedzielę, więc taki sposób spędzenia czasu — wyjaśnia Lidia Kuriata, mieszkanka Kobierzyc.
Zapytaliśmy starostę powiatu wrocławskiego Włodzimierza Chlebosza, czy ma zamiar skorzystać z porady w ramach Białej Niedzieli.
— Tak, już zapowiedziałem, że trafię do dietetyka. Chyba widać dlaczego — z humorem mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
Biała Niedziela to także czas dla całych rodzin. Dla najmłodszych przygotowano specjalne stoiska edukacyjne i warsztaty, które w przystępny sposób uczą zdrowych nawyków.
— Już od kilku lat uczestniczymy w Białych Niedzielach Starostwa Powiatowego wspierając ich działania. Zwracamy przede wszystkim uwagę na aspekt prawidłowego mycia rąk. Pracujemy z dziećmi, z wykorzystaniem kolorowanek, promujących zdrowy styl życia, czyli uczymy się, ale i odpoczywamy — mówi Jolanta Berdzik, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.
— Celem naszego udziału w tym wydarzeniu jest promowanie działalności naszej placówki. Zajmujemy się wsparciem osób z niepełnosprawnościami, głównie z niepełnosprawnością intelektualnym oraz z zaburzeniami psychicznymi. Mogą Państwo zobaczyć prace, które wykonujemy w czasie zajęć z naszymi uczestnikami w ośrodku — dodaje Joanna Gierak, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Kątach Wrocławskich.
—Czy takie wydarzenia są potrzebne, przydatne?—pyta reporterka.
— Myślę, że tak, bo zawsze tę niedzielę mamy bardziej wolną niż w tygodniu i ja mogę sobie pozwolić, żeby z mamą posiedzieć nawet w kolejce jak będzie — tłumaczy Lidia Kuriata, mieszkanka Kobierzyc.
— Potrzebna jest Biała Niedziela? – dopytuje kolejnego rozmówcę reporterka.
— Bardzo potrzebna jest. Bardzo. Bardzo. Ja zachęcam wszyscy, każdą osobę, żeby każdy skorzystał. Jest to taka możliwość zbadania się, udzielania porad. Lekarze są bardzo otwarci dla pacjentów i uważam, że trzeba skorzystać i przyjść i się zbadać — odpowiada Kamila Trzmiel, mieszkanka Kobierzyc.
— Taka refleksja, zbadać się, bo profilaktyka jest ważniejsza niż później leczenie stanów, które już są czy chorób, na których leczenie jest za późno — zauważa Antoni Kopeć, radny powiatu wrocławskiego.
— Zostanie jeszcze Jordanów Śląski 15 września. Nikt nie sprawdza dowodu skąd jesteście. Przyjedźcie bo to jest ważne zadbać o swoje zdrowie — zachęca do skorzystania z ostatniej w tym roku Białej Niedzieli organizowanej przez powiat wrocławski Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.