Zadbajmy o czystość w naszym mieście, Ekosystem Wrocław pomaga w akcjach sprzątania

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Jak co roku Ekosystem Wrocław zaprasza placówki oświatowe oraz inne grupy do organizowania oraz przyłączenia się do akcji sprzątania. To prosty i dobry sposób, by zadbać o swoje otoczenie. Ekosystem zapewnia worki na śmieci oraz segreguje zebrane odpady.

Społeczne akcje sprzątania są bardzo istotne z punktu widzenia dbania o Wrocław, bo pamiętajmy, że Wrocław to nie tylko tereny gminne, to również tereny należące do wielu różnych instytucji, spółek prywatnych oraz państwowych, gdzie niestety nadal mamy problem z utrzymaniem czystości. To co się dzieje na terenach często nam mieszkańcy sami sygnalizują, korzystają z możliwości kontaktu z nami,. Tam gdzie my możemy zareagować reagujemy, ale też zależy nam na tym, żeby mieszkańcy mieli też świadomość, że to co miasto sobą reprezentuje to jest też zależne dosłownie od nich i to nas bardzo cieszy, bo co roku coraz więcej mieszkańców się zgłasza – mówi Dorota Witkowska, rzeczniczka prasowa Ekosystem Wrocław.

Akcję sprzątania zorganizować mogą wszyscy. Zarówno placówki oświatowe, jak i grupy sąsiadów czy znajomych z pracy. Jeżeli planujecie państwo tego rodzaju działania wystarczy wysłać zgłoszenie na adres email: ekosystem@ekosystem.wroc.pl, a spółka zapewni wsparcie. W treści wiadomości należy podać termin i miejsce sprzątania, orientacyjną liczbę osób uczestniczących w akcji, termin i miejsce odbioru odpadów po zakończeniu akcji, osoby do kontaktu, numery telefonów kontaktowych oraz gdy organizatorem jest placówka oświatowa jej nazwę, numer i adres.

Zapewniamy wszystkim chętnym, którzy chcą sprzątać Wrocław, worki, rękawiczki. Zapewniamy odbiór zebranych odpadów, prosimy, żeby te odpady były zgromadzone w miejscu, gdzie może wjechać pojazd ciężarowy. Czy to śmieciarka, czy to chociażby samochód, który podstawi kontener, bo również podstawiamy kontenery jeśli organizator nas informuje, że np. w Lesie Pilczyckim, który będzie sprzątał, są lodówki, meble, bo też takie odpady się tam znajdują. Dla ułatwienia podstawiamy kontener na taką konkretną prośbę i później odbieramy – dodaje Dorota Witkowska.

A jakie tereny wymagają zazwyczaj uwagi w ramach społecznych akcji sprzątania?

Z doświadczenia i na podstawie tego co się działo w zeszłym roku, to na pewno są to tereny położone wzdłuż Odry, wzdłuż wrocławskich rzek, nie tylko Odry. Tam jest największy problem z utrzymaniem tej czystości niestety nadal mamy ogromną część społeczeństwa, która bardzo dba o porządek, a jednocześnie znajdują się te jednostki, które idą na grilla, nad rzekę i mogą przynieść, ale już nie mogą zabrać tego co przynieśli i to zostawiają, więc tego rodzaju odpady mamy. Parki wrocławskie nie wymagają aż takiej uwagi z uwagi na to, że parki są otoczone opieką. Tu mówimy o takich terenach, które są w zasadzie czyjeś, ale nie są to tereny gminne, np. Las Pilczycki, gdzie bardzo często są robione akcje sprzątania, co roku i co roku zbieranych jest dużo odpadów. Obrzeża takich miejsc zielonych, to miejsca gdzie niestety nadal mamy jako społeczeństwo bardzo negatywny zwyczaj, karygodny według mnie, wywożenia pewnych odpadów gdzieś tam do lasu, bo myślimy, że oszczędzamy w ten sposób jakieś pieniądze. A pamiętajmy jeśli znajduje się coś na terenie gminnym, to gmina musi to usunąć, gmina musi to też posprzątać – dodaje Dorota Witkowska.

W marcu we Wrocławiu planowanych jest kilka akcji sprzątania świata w następujących miejscach: Dolina Olszówki Krzyckiej, osiedle na Lipie Piotrowskiej, ul. Pszczyńska, Świątnicka, Gliwicka w Księżu Małym, Poświęckie Sprzątanie Świata w Klinie Żmigrodzkim i Jaz Opatowicki. Dokładne daty i godziny akcji można znaleźć na stronie Ekosystem Wrocław oraz w mediach społecznościowych.

Zobacz również

W godzinach popołudniowych na wysokości ulicy Ruskiej we Wrocławiu doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem motocyklisty, co spowodowało też utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Dostaliśmy nagranie z miejsca zdarzenia od naszego widza na kontakt@echo24.tv. Zapytaliśmy wrocławską policję, jak doszło do tego zdarzenia.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy