Zagraniczni studenci w świątecznym koncercie

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Do Wrocławia przyjeżdżają z różnych zakątków świata, zabierając ze sobą także kulturę swojego kraju. Muzyka to dla nich przestrzeń, dzięki której mogą się porozumieć. Z Okazji świąt Bożego Narodzenia tworzą specjalny koncert, który połączy europejski charakter.

Projekt nazywa się University Orchestra, powstał z ramienia biura współpracy z zagranicą. Ja z kolei reprezentuje swoją działalność – Szkołę Rytmu. Pięć lat temu podczas dni adaptacyjnych wpadła nam taka myśl, żeby kontynuować to nie tylko przy okazji początku roku akademickiego – mówi Piotr Gospodarczyk, twórca koncertu.

Orkiestra dziś łączy kilkunastu studentów, którzy przygotowują dwa koncerty w roku – bożonarodzeniowy i wiosenny. Ideą projektu jest połączenie wielu kultur w jedno muzyczne wydarzenie. Koncert świąteczny, co roku jest urozmaicony o polską kolędę. Tym razem będzie jednak inna niespodzianka. 

 – Przygotowuje specjalną polską piosenkę. Nie chce zdradzać za dużo, ale będę śpiewał po polsku – dodaje Mehmet Sevgin, student z Turcji.

To jest taka przeróbka hitu Kayahi i Gorana Bregovića – dodaje twórca koncertu.

Ma świąteczne znaczenie, jeśli chodzi o sam tekst. Po drugie, brzmi trochę orientalnie, to znaczy ja przerobię ją na taką właśnie – wyjaśnia student

Dla Rahimy, pochodzącej z Baku, to już drugi rok w orkiestrze. Jak sama podkreśla spoiwem całego zespołu jest pozytywna energia. Podczas koncertu wykona tradycyjną piosenkę prosto z Azerbejdżanu.

– To dla mnie bardzo ważne. Nie tylko ja będę wykonawcą. Cały zespół będzie mi towarzyszył. To właśnie jest prawdziwa istota muzyki. Muzyka nie powinna się skupiać na jednej osobie. To co chcesz dzięki niej wyrazić, to połączenie nas wszystkich w jednym zespole. To świetna atmosfera. Wierzę, że nasi słuchacze dostaną od nas mnóstwo energii – zdradza Rahima Khalilli, studentka z Azerbejdżanu.

Emre z kolei pochodzi z Istambułu, orkiestrę poznał pierwszego dnia studiów magisterskich. Jako socjolog twierdzi, że muzyka tworzy niezwykłą przestrzeń międzykulturową.

– To co możecie zobaczyć podczas naszego koncertu, to jest coś ponad jednostką. Po prostu wiele osób, wiele osobowości i kultur staje razem i powstaje coś nowego, co mam nadzieję, Wam się spodoba Emre Can Alptekin, student z Turcji.

Tegoroczne wydarzenie z racji pandemii odbędzie się online – na kanale You Tube Uniwersytetu Wrocławskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 17 grudnia.

Zobacz również

„Wrocław nie jest jeszcze miastem zawiązanymi na kokardkę, ale już udało nam się bardzo dużo zrobić” – mówił Jacek Sutryk podczas swojej wyborczej konwencji. Wyliczał projekty, które zostały zrealizowane w minionej kadencji. Podkreślał także, że dalej chce tworzyć Wrocław blisko jego mieszkańców.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy