Zagrożenie powodziowe na Dolnym Śląsku. Sytuacja stabilizuje się. Oby nie padało

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zagrożenie powodziowe jest w powiecie dzierżoniowskim i świdnickim. Najgorsza sytuacja jest w gminie Marcinowice. Sprawiły to obfite deszcze, które padały w weekend. Wczoraj też nie było dobrze, ale dziś deszczu ma być mniej. Sytuacja stabilizuje się.

Oprócz sytuacji na Czarnej Wodzie sytuacja jest pod kontrolą, o ile oczywiście nie będzie dużych opadów. Zwłaszcza burzowych, intensywnych, w złych miejscach. Największe przekroczenie jest w miejscowości Borów na rzece Ślęza, ale jestem w kontakcie z wójtem. Mówi, że do korony jeszcze dużo brakuje, ale tam niestety wzrasta. Tam monitorujemy. Marcinowice bardzo źle, bo to jest to miejsce, gdzie walka trwa z podtopieniami, żywiołem drugą dobę. Duże zaangażowanie służb zarządzania kryzysowego gminy i powiatu. 25 jednostek PSP i Ochotniczej. Na razie nie wymaga ta gmina wsparcia sprzętowego, wystarczy sprawne zarządzanie na poziomie powiatu. Czekam na wnioski, żebym mógł pomóc ludziom, którzy ponieśli straty. Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc doraźną, szybką. Wójt analizuje, czy ta osoba była poszkodowana, wysyła do nas wniosek i w ciągu 48 godzin wpływa na konto poszkodowanej osoby 6 tys. zł. Natomiast przez komisje musi przejść sprawa, jeśli to jest uszczerbek w gospodarstwie i to jest do 100 tys. zł. Natomiast jeśli to jest utrata, czy dewastacja domu to jest do 200 tys. zł. Ale to są duże pieniądze i wymagana jest praca komisji MOPS. I też stosunkowo szybko byłyby te pieniądze wypłacane. Ja mam na takie potrzeby rezerwy, także jesteśmy wypłacalni i tylko jak dostaniemy wniosek to będę chciał, żeby te pieniądze trafiły do ludzi jak najszybciej – mówi Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski. 

Zobacz również

Opera Wrocławska podsumowała upływający sezon artystyczny 2023/2024. W tym czasie Operę Wrocławską odwiedziło ponad 100 tys. osób, wystawiono 177 spektakli, w tym 5 premier. Przypomnijmy, że upływający sezon artystyczny rozpoczął się 1 października 2023 roku od premiery „Czarodziejskiego fletu w Breslau” Mozart’a. Później też mieliśmy okazję zobaczyć na deskach Opery Wrocławskiej między innymi „Włoszkę w Algierze”, czy też „Rycerskość Wieśniaczą” i „Pajaców”. Nie zabrakło także innych znanych tytułów.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy