Zagubiony dowód?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wakacje to czas, kiedy wiele osób wybiera się na wyjazdy turystyczne. Beztroska kończy się jednak gdy zagubione zostaną dokumenty, które mogą wpaść w niepowołane ręce.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od początku wakacji zgłoszono ponad 6000 przypadków zagubienia dowodów osobistych, a rekord padł 29 czerwca, bo tego dnia zgłosiło zagubienie dowodu ponad 300 osób. Ze statystyk wynika, że najczęstszym dniem zgłoszeń jest poniedziałek czyli po weekendowych wyjazdach. Jak i gdzie można zgłosić zagubienie dowodu osobistego? 

Każdy urząd gminy przyjmie zgłoszenie utraty dowodu osobistego, co poskutkuje unieważnieniem dokumentu. Formularz utraty dowodu można wypełnić w usłudze e-puap co jest możliwe dla dowodów z warstwą elektroniczną.

Zdarza się, że wakacyjnych atrakcji jest tak dużo, że można stracić głowę i dowód osobisty z pola widzenia, a nie ma pewności czy się znajdzie. W takim wypadku jest możliwość tymczasowego wstrzymania certyfikatu dowodu. 

Bez dowodu osobistego w Polsce nadal można się przemieszczać, jednak poza granicami kraju zagubiony dowód jest problemem wymagającym natychmiastowej reakcji. Co zrobić by wrócić bez dowodu do kraju? 

Co zrobić kiedy znajdzie się cudze dokumenty? 

Szybkie zgłoszenie zapobiega nieuczciwemu wykorzystaniu dokumentu.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy