Zakupy zero waste

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zero waste to idea, która w Polsce zyskuje na coraz większej popularności. Ten styl życia zakłada, że człowiek jako mieszkaniec Ziemi, będzie wytwarzał coraz mniej odpadów. Jak zatem być Zero Waste?

Pandemia i ta sytuacja to jest czas dla wszystkich trudny. Dla środowiska również pod względem ilości rękawiczek, maseczek lub zamawiania na wynos – często w plastikowych opakowaniach. Ale tu też już widzimy dobrą reakcje ze strony osób, które świadczą takie usługi – catering, sklepy, restauracje – jest taka możliwość, żeby sobie zażyczyć na przykład wielorazowe opakowanie i nie jest to dużo większy koszt albo jeśli odbieramy zamówienie – przyjść ze swoim opakowaniem – mówi Dorota Witkowska.

Miejsc, w których możemy pakować produkty we własne pojemniki lub materiały ekologiczne, jest we Wrocławiu coraz więcej. Kamila Małolepsza, która żyje zgodnie z ideą zero waste, kilka lat temu otworzyła swój sklep – "Bez Pudła". Zapytaliśmy, jak najlepiej zacząć swoją przygodę ze świadomym zmniejszaniem ilości odpadów.

Od wyeliminowania foliówek. Zdecydowanie najłatwiej jest to zrobić przy zakupie warzyw, owoców i tak dalej. Tutaj łatwo tego uniknąć, wystarczy mieć swoją bawełnianą torbę. Jeśli ktoś nie ma możliwości przyjść do takiego sklepu, to można kupować w dużych opakowaniach, wybierać szklane opakowania, niektóre produkty są w papierowych opakowaniach — mówi Kamila Małolepsza.

Według danych WWF z 2018 roku przeciętny Polak wyprodukował ok. 100 kg plastikowych odpadów i wykorzystał niemal 500 foliowych torebek. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 50 lat ilość plastikowych odpadów wzrosła o prawie 300 mln ton. Odpowiednio segregowany plastik — można kilkukrotnie przetworzyć.

Możemy wytworzyć z niego kolejne butelki, tylko po co? Lepiej butelek nie wytwarzać. Możemy z nich zrobić meble ogrodowe, możemy mieć doniczki. Z butelek PET wytwarzamy materiał polarowy, czyli wszystkie bluzy polarowe, czapki, szaliki — mówi Dorota Witkowska.

Zmniejszać odpady możemy na wiele różnych sposobów, np. zastępując produkty codziennego użytku takimi, które są bardziej ekologiczne.

Woskowijki to jest taki hit, zastępują one folię spożywczą, plastikową. Też szczoteczki bambusowe, szampony w kostce, w których pozbywamy się plastikowej butelki albo np. środki czystości. Zamiast kupować cały czas nowe w opakowaniach, można przyjść i je uzupełnić — mówi Kamila Małolepsza.

Im więcej zdrowych nawyków i takich niewielkich zmian wprowadzimy w życie, tym bardziej przyczynimy się do ograniczania zanieczyszczeń środowiska i staniemy się bardziej świadomymi konsumentami.

Zachęcamy do ograniczania i w ogóle kupowania różnych produktów pakowanych w zbędne opakowania, ale jeśli już mamy wybór – weźmy nie plastik, a na przykład szkło. To dotyczy spożywczych artykułów, jak i kosmetyków — mówi Dorota Witkowska.

Następnym razem, wybierając się do sklepu, warto zabrać ze sobą własną torbę i z większą świadomością wybierać produkty.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy