– Aura sprzyja wypoczynkowi nad wodą, dlatego dolnośląscy policjanci już teraz prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętajmy, że policja służy zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli, dlatego między innymi policjanci z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu już patrolują tereny wodne i przywodne – mówi mł. asp. Tomasz Nowak, Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.
– Komisariat Wodny działa na terenie całego województwa. Można nas spotkać na przeróżnych akwenach. Sprawdzamy przede wszystkim wyposażenie jednostek pływających, trzeźwość kierujących statkami, małymi i dużymi też. Współpracujemy też na co dzień z podmiotami uprawnionymi do ratownictwa wodnego, z Państwową Strażą Pożarną – mówi mł. asp. Piotr Połeć, Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu.
Codziennie funkcjonariusze z Komisariatu Wodnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu między innymi za pomocą łodzi motorowych sprawdzają też teren Odry, gdzie, zwłaszcza w sezonie letnim, lubią wypoczywać mieszkańcy i turyści.
– Aktualnie płyniemy w stronę centrum Wrocławia, w stronę Ostrowa Tumskiego. Po lewej stronie mamy plażę, gdzie można spędzić czas nad wodą. Takich miejsc nad rzeką Odrą jest we Wrocławiu coraz więcej. Służbę pełnimy w patrolach dwuosobowych. Jest sternik, drugi policjant. Policjanci posiadają uprawnienia ratownicze w razie potrzeby udzielenia pomocy osobom, które wpadną do wody – mówi mł. asp. Piotr Połeć.
Należy pamiętać również o tym, aby nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Jak zaznaczają funkcjonariusze, takie zachowanie może doprowadzić do tragicznych skutków.
– Na wprost znajduje się Wyspa Słodowa, miejsce wypoczynku wielu mieszkańców Wrocławia. Mimo że jest oznaczone znakami zakazu kąpieli, notorycznie osoby pod wpływem środków odurzających wchodzą do wody, pływają. Musimy takie osoby wypraszać z wody, niekiedy karać mandatami – mówi mł. asp. Piotr Połeć, Komisariat Wodny KWP we Wrocławiu.
O zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa należy również pamiętać, korzystając ze sprzętu wodnego.
– Przykładowo na kajaku, żeby było bezpiecznie, musimy posiadać kamizelki ratunkowe, odpowiadające liczbie pasażerów. Jeżeli zachowamy ostrożność i będziemy trzeźwi, to możemy sobie bezpiecznie korzystać z uroków wody – mówi mł. asp. Piotr Połeć.
Nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają także ratownicy Dolnośląskiego WOPR, którzy zalecają, żeby w sezonie letnim korzystać ze strzeżonych kąpielisk i apelują, żeby nie wchodzić do wody po zmroku.
– Ostatnia noc, a właściwie poranek i trzy przeprowadzone akcje, interwencje ratowników pokazują, że jednak nie potrafimy bezpiecznie się zachować. Przestrzegamy, nie wchodźmy w ogóle po zmroku do wody. Wtedy wszystkie akcje są utrudnione. Taka akcja niejednokrotnie jest przekładana na porę dzienną następnego dnia – mówi Krzysztof Skrzyniarz, prezes Dolnośląskiego WOPR.
W przypadku, jeśli widzimy osobę tonącą i nie potrafimy udzielić pierwszej pomocy, warto zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 984.
– Chyba, że widzimy, że nie jesteśmy sami, to krzyczmy na prawo i lewo. Może wędkarz albo przejeżdżający obok rowerzysta, który jest przeszkolonym ratownikiem WOPR-u, będzie w stanie udzielić pomocy – mówi Krzysztof Skrzyniarz.
– Pamiętajmy, że wypoczynek będzie bezpieczny, kiedy będziemy bezpiecznie się zachowywać i pilnować, żeby inne osoby też przestrzegały zasad bezpieczeństwa. Musimy także zwracać szczególną uwagę na bawiące się w okolicach wody dzieci. Nie możemy tracić ich z oczu – mówi mł. asp. Tomasz Nowak.