Zastanów się zanim kupisz

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Posiadanie zwierzęcia domowego może być źródłem radości dla wszystkich domowników. Niestety, właściciele zwierząt popełniają czasami błędy, które mogą skończyć się bardzo źle.

Do najczęściej spotykanych zwierzą domowych należą psy i koty. Ponadto w polskich domach często można spotkać także gryzonie: świnki morskie, chomiki, szczury lub króliki.

Niestety, schroniska ciągle przyjmują opuszczone lub oddane zwierzęta. Wynika to często ze zbyt pochopnej decyzji o zakupie.

– Pod naszą opieką przebywają głównie psy i koty. Czasami mamy także króliki miniaturowe, czasami chomiki bądź inne tego typu zwierzęta. Jeżeli chodzi o egzotyczne zwierzęta, to są to węże. Ostatnio mieliśmy pod opieką właśnie pytona królewskiego – wylicza Aleksandra Cukier, rzecznik Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu.

Wprowadzenie zwierzęcia do domu to rodzaj zobowiązania, które należy potraktować poważnie. Pracownicy schroniska doradzają, co należy przemyśleć przed podjęciem decyzji.

– My, jako świadomi opiekunowie którzy chcą przygarnąć zwierzę, musimy podjąć taką decyzję i pełną świadomość konsekwencji i obowiązków z tego wynikających. Musimy też dopasować zwierzę do naszych umiejętności, możliwości oraz warunków – uświadamia rzecznik schroniska.

Aby zaopiekować się zwierzęciem, należy umieć odczytywać sygnały, które ono wysyła. Wymaga to jednak od właściciela poszerzania swojej wiedzy.

– Wiedza na temat tego jak należy dbać o zwierzę jest właściwie w dzisiejszych czasach bardzo łatwo dostępna. Są rozmaite publikacje, zarówno w księgarniach jak i na stronach internetowych – zapewnia Aleksandra Cukier.

W przypadku psa lub kota dość łatwo zorientować się, że zwierzę cierpi. Ryby nie potrafią sygnalizować swoich potrzeb aż tak wyraźnie. O czym pamiętać decydując się na akwarium?

– Nie kupujmy dużych ryb do małego zbiornika. Nie kupumy pojedynczych sztuk danego gatunku, jeżeli te ryby są rybami stadnymi i potrzebują ławicy. Jeżeli kupimy pojedynczą sztukę, to ona będzie nieszczęśliwa – wyjaśnia Radosław Hechłacz, marketing manager sklepu akwarystycznego Trzmiel.

Akwarium to mały ekosystem, dlatego należy pamiętać o zależnościach między poszczególnymi organizmami.

– Jeżeli kupimy rybę agresywną i połączymy ją z gatunkiem łagodnym, to prawdopodobnie ta łagodna zostanie zabita – przestrzega Hechłacz.

Zakup lub adopcja zwierzęcia do rodzaj zobowiązania. Lepiej zrezygnować, niż zrobić to zbyt pochopnie.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy