Zastrzeż numer PESEL. Jak chronić swoje dane?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Na mocy nowych przepisów wszyscy pełnoletni obywatele mogą zastrzec swój numer PESEL. Regulacje mają chronić przed zaciąganiem kredytów i pożyczek, ale także kradzieżą tożsamości, jednak dla banków będą zobowiązujące dopiero od 1 czerwca 2024 roku. Sprawdziliśmy, co dają nowe możliwości.

Zastrzeżenie numeru PESEL ma pomóc w walce z przestępczością i chronić przed tym, żeby oszust wziął kredyt bez naszej zgody i wiedzy na nasze dane. Zastrzeżenie PESEL-u jest darmowe.

– Z tego też względu zastrzeżenie numeru PESEL jest to pierwszy etap ochrony tych danych naszych. I właśnie wprowadzanie tego nowego etapu poprawy bezpieczeństwa danych osobistych. Możemy dokonać tego w dwóch formach podstawowych, czyli albo elektronicznie lub bezpośrednio. Jeśli chodzi o opcję elektroniczną, może być to za pośrednictwem profilu zaufanego, a także aplikacji mObywatel – mówi Jakub Horbacz, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Stacjonarnie należy to zrobić w urzędzie gminy, w banku lub na poczcie. Ważne jest jednak to, że banki, firmy telekomunikacyjne, sądy i notariusze mają czas na integrację systemu. To znaczy, że dopiero od 1 czerwca 2024 roku będą zobligowane, żeby sprawdzać, czy nasz numer PESEL został zastrzeżony.

– Jeżeli tego zastrzeżenia właśnie nie mamy, to wtedy automatycznie jest to ryzyko, że te dane może potencjalnie ktoś wykorzystać, dlatego zachęcamy, żeby zrobić to już teraz, dlatego że potencjalnie te instytucje mogą sprawdzać to wcześniej i mamy te gwarancje, że nasze dane są bezpieczne – mówi Jakub Horbacz, rzecznik prasowy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Warto zwrócić uwagę na to, co zrobić, żeby chronić swoje dane już wcześniej, bo banki nie mają na razie obowiązku sprawdzania zastrzeżenia numeru PESEL.

– Mimo zmiany przepisów, mimo możliwości zastrzeżenia numeru PESEL, warto pamiętać o innej możliwości, którą dają banki. Jeżeli ktoś zgubi dowód osobisty albo ten dowód zostanie ukradziony, to przede wszystkim warto pójść do banku, do dowolnego banku i zastrzec ten dokument. Banki mają taki swój system i po zastrzeżeniu numeru dowodu osobistego, ten dowód przestaje być aktywny i dostęp do tej informacji mają wszystkie inne banki i wszystkie firmy telekomunikacyjne, wszystkie firmy, w których cokolwiek można przy pomocy dowodu osobistego załatwić. Natomiast, kiedy zastrzega się numer PESEL, to to wtedy jest zastrzeżony tylko w rejestrach państwowych, ale banki na razie jeszcze tego nie sprawdzają, więc ten numer w bankach jeszcze nie jest zastrzeżony. Natomiast, kiedy zgłosimy się na policję, policja oczywiście też przyjmie zgłoszenie o utracie dowodu osobistego i zacznie szukać sprawcy ewentualnej kradzieży. Natomiast policja nie wysyła tej informacji do innych banków czy innych firm – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy Credit Agricole.

Więc chociaż dowód jest unieważniony, wciąż może być wykorzystywany, bo banki nie mają takiej informacji, dlatego zgubienie dowodu osobistego najlepiej zgłaszać do banku, żeby go zastrzec oraz na policję.

Zobacz również

W Centrum Zdrowia Psychicznego przy ul. Korzeniowskiego we Wrocławiu jest realizowany program „MHR Ratownicy Zdrowia Psychicznego”. Jego uczestnicy mają możliwość skorzystania z cyklu spotkań i warsztatów, dzięki czemu w przyszłości będą mogli pomóc osobom, które doświadczyły kryzysu uchodźczego.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy