Zaszczep się na grypę. Nie jest za późno

Share on facebook
Share on twitter
Share on email
Pierwszy szczyt zachorowań na grypę za nami. Ale statystyki są dramatyczne. Od września do końca grudnia w Polsce na grypę zachorowało prawie 2,5 mln. osób. Tylko w grudniu - ponad milion. W zeszłym tygodniu zmarło 26 osób. Eksperci przestrzegają, że grozi nam druga fala zachorowań. Na szczepienie nie jest jeszcze za późno. Warto to zrobić w każdej chwili, ale niestety - chętnych jest bardzo mało.

To dramatyczne statystyki, najgorsze od ponad 5 lat. Nawet lekarze są zaskoczeni ilością chorych pacjentów, i to w różnym wieku. 

  • Nie widzieliśmy tak dużej skali zachorowań na grypę z tak ciężkim przebiegiem. Wydawało się że jesteśmy po epidemii ciężkiego przebiegu infekcji Covid, natomiast teraz borykamy się z ciężkim przebiegiem grypy zwłaszcza u pacjentów, którzy nie byli szczepieni, a mieli do tego pełne wskazania – mówi dr Ewa Mroczek, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Takich pacjentów lekarze mają na wszystkich oddziałach w szpitalu. Najbardziej zagrożeni są pacjenci tzw. kardiologiczni. Pan Paweł miał niewydolność serca. Miał zabieg. 

  • Wychodzę z mercedesem, urządzenie najnowszej generacji, to kardiowerter, to mój anioł stróż, który ma mnie pilnować – mówi Paweł Nahrebecki, pacjent z Marcinowic.   

Ale pacjent sam powinien o siebie dbać i się pilnować. Niekoniecznie skutecznie to robi. 

  • Byłem szczepiony przeciwko Covidowi dwukrotnie. A grypa? Grypa nie. To może? Warto na przyszłość, warto – dodaje pacjent. 

Mimo że teraz chorych na grypę jest wielokrotnie mniej niż jeszcze miesiąc temu to eksperci przestrzegają – w sezonie zawsze są dwa szczyty zachorowań. Kolejny przed nami, najprawdopodobniej po zimowych feriach w szkołach – czyli przełom lutego i marca.

  • Ludziom się wydaje, że to za nami, a pojawiają się nowe warianty, bardziej zjadliwe niż poprzednio. W naszym szpitalu prowadzona jest akcje szczepienia i na Covid i na grypę. Jesteśmy zachęcani i to się dzieje – mówi prof. Wiktor Kuliczkowski, Klinika Kardiologii Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Niestety, chętnych nadal jest bardzo mało. To niepokoi kardiologów. 

  • Możemy się spodziewać, że tych pacjentów będzie więcej. Niechęć do szczepień jest duża, natomiast te szczepienia są rekomendowane. Od lat rekomendujemy szczepienia przeciwko grypie i pneumokokom – dodaje  mówi dr Ewa Mroczek, Instytut Chorób Serca USK we Wrocławiu. 

Zaszczepić powinni się wszyscy, ale przede wszystkim starsi i dzieci. I  najważniejsze – na zaszczepienie się nie jest za późno.  Można to zrobić w każdej chwili u lekarza rodzinnego albo w aptece. 

Najnowsze wiadomości

Najnowsze programy