Zatkana maseczkami kanalizacja

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Zatkane rury kanalizacyjne maseczkami i rękawiczkami jednorazowymi to obecnie duży problem dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. Gdzie powinny trafiać tego typu odpady?

Ze względu na obowiązek noszenia maseczek i korzystania z rękawiczek jednorazowych w sklepach – te produkty coraz częściej trafiają do sieci kanalizacyjnych zatykając jednocześnie rury. MPWiK apeluje: nie zapychaj, pomyśl!

Teraz, kiedy mamy pandemie koronawirusa, wszyscy stosujemy środki ochrony osobistej: używamy maseczek, rękawiczek, chusteczek nawilżanych. To dobrze dla naszego zdrowia, ale pamietajmy aby tych rzeczy nie wrzucać do toalet – mówi Maryna Bańcerek, Rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu. 

Zatkane rury mogą doprowadzić do uszkodzenia sieci kanalizacyjnej i wycieków. Dodatkowo zatory zapychają pompy w pompowniach ścieków co sprawia, że odbiór nieczystości nie przebiegnie prawidłowo. Aby ograniczyć liczbę zatorów i awaryjność sieci kanalizacyjnej należy pamiętać o tym, aby nie wrzucać do toalet i kratek kanalizacyjnych przedmiotów stałych. Są to np. chusteczki nawilżane, płatki i patyczki kosmetyczne oraz odpady sanitarne: maseczki, bandaże i rękawiczki.

To problem dla nas, mieszkańców, bo w obecnych czasach ciężko jest wezwać hydraulika do domu. Problem mamy tez w MPWiK, bo takie rzeczy stopniowo blokują pompy i w związku z tym mamy gotowy przepis na awarię – dodaje Martyna Bańcerek

Gdzie należy wrzucać maseczki i rękawiczki? Powinny się one znaleźć w pojemnikach na odpady zmieszane. Razem z nimi również ziemia z kwiatów, zlewki farb po remoncie i resztki jedzenia, które często spływają do zlewów. Aby temu zapobiec można zamontować specjalne sitka blokujące. 

MPWiK apeluje, aby zwracać uwagę na to, co trafia do toalet oraz zlewów w naszych domach, żeby zapobiegać zatorom kanalizacyjnym.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy