Awarie i zatory związane są z tym, co ląduje w kanalizacji. Powstają wtedy, kiedy trafiają tam na przykład resztki jedzenia. Wszystkie niedozwolone odpady stopniowo powodują niedrożność rur, czego konsekwencją może być na przykład wybicie toalety.
– Niestety dużym problemem dla nas jest odprowadzanie tłuszczy, ponieważ tłuszcz, który jest roztopiony w mieszkaniu klienta jest, cieczą płynną, niestety po dostaniu się do kanalizacji i schłodzeniu zestala się, tworzą się takie bryły tłuszczów, bryły te blokują przewód kanalizacyjny oraz mają negatywny dla samych klientów, ponieważ tłuszcze w warunkach kanalizacyjnych, gdzie jest zmniejszony dopływ tlenu, brzydko zagniwają, a ta brzydota polega na tym, że są nieprzyjemne zapachy – mówi Piotr Fura, zastępca menedżera w zakładzie eksploatacji sieci MPWiK Wrocław.
Do toalety powinno wrzucać się tylko i wyłącznie papier toaletowy. To nie jest miejsce dla różnego rodzaju środków higieny osobistej. Wrocławianie wiedzą, czego nie należy wrzucać do kanalizacji.
– Nie wrzucam tego, co nie potrzeba, podpasek czy innych pampersów.
– Pieluszek, środków higienicznych, piłek, zabawek, pluszaków.
– W ogóle żadnych przedmiotów, tylko papier toaletowy.
– Ręczników papierowych na przykład nie można wyrzucać – mówią wrocławianie.
– Dużym problemem, nasilającym się w ostatnich latach jest odprowadzanie różnego rodzaju chusteczek dla niemowląt, chusteczek do czyszczenia mebli, czy jakiś innych rzeczy, ponieważ są to substancje włókniste. Substancje te w momencie początkowym w kanalizacji, szczególnie na przyłączach zalegają. Później, jeśli zostaną one odprowadzone do kanalizacji, to na różnego rodzajach przepompowni ścieków, te chusteczki się odkładają i powodują zatykanie pomp – dodaje Piotr Fura, zastępca menedżera w zakładzie eksploatacji sieci MPWiK Wrocław.
To z kolei sprawia, że do odetkania pompy potrzebna jest odpowiednia brygada. Tam pracownicy MPWiK znajdują różne rzeczy, których miejsce jest w koszu.
– Nie wrzucać tego, do czego kanalizacja nie jest przygotowana, do czego nie służy, nie wrzucamy chusteczek różnego rodzaju, nie wrzucajmy ręczników, mopów,. To wszystko można normalnie wyrzucić jako zwykły odpad, do odpadów zmieszanych – podkreśla Piotr Fura, zastępca menedżera w zakładzie eksploatacji sieci MPWiK Wrocław.