Zawsze żywy Szekspir

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Być albo nie być. To jedno z najsłynniejszych z dzieł Szekspira. Te zagoszczą na teatralnej scenie Instytutu imienia Jerzego Grotowskiego w spektaklu Andrzeja Seweryna.

Zawsze Szekspir to monodram, czyli utwór, w którym występuje tylko jeden bohater. Tym bohaterem jest Andrzej Seweryn, który odkrywa przed widzami utwory Szekspira. Oprócz tych najbardziej znanych jak Hamlet i Makbet, pojawią się również inne dzieła.

Jest to spektakl nie tyle o Szekspirze, ile o nas, też o naturze teatru, o naturze aktorstwa, wcielania się i w ogóle komunikowania się między sobą. O kulturze komunikowania się, czyli tym, czego nam tak bardzo brakuje, nie tylko z powodu pandemii – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

To przedstawienie jest o świecie, który jest prezentowany przez Szekspira. O wielu aspektach tego świata – aspekcie seksualnym, fizycznym, społecznym, ekonomicznym, politycznym. Szekspir jest uniwersalny w czasie i przestrzeni – dodaje Andrzej Seweryn, aktor teatralny i bohater monodramu.

Spektakl powstał we współpracy z tłumaczem Piotrem Kamińskim. Dialogi Szekspira zostały przez niego przetłumaczone w zupełnie nowy sposób.

Jak się weźmie jakiś monolog Szekspira to trzeba dobrze oddychać, wiedzieć, co się mówi. Trzeba wiedzieć gdzie postawić kropkę i akcent na danym słowie – wyjaśnia Andrzej Seweryn, aktor teatralny i bohater monodramu.

Instytut Grotowskiego podkreśla, że zachowane zostaną wszystkie wymogi sanitarne.

No niestety widownia jest podzielona przez pół i jeszcze trochę, bo w realiach tak to wygląda, że nie da się tego dystansu zastosować, tylko dzieląc przez pół. Jesteśmy przekonani, że samo zdarzenie, szczególnie w tej otwartej przestrzeni, jest pandemicznie bezpieczen – zaznacza Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Bilety na spektakl we wtorek 6 października są dostępne na stronie Instytutu.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy