Zawsze Szekspir to monodram, czyli utwór, w którym występuje tylko jeden bohater. Tym bohaterem jest Andrzej Seweryn, który odkrywa przed widzami utwory Szekspira. Oprócz tych najbardziej znanych jak Hamlet i Makbet, pojawią się również inne dzieła.
– Jest to spektakl nie tyle o Szekspirze, ile o nas, też o naturze teatru, o naturze aktorstwa, wcielania się i w ogóle komunikowania się między sobą. O kulturze komunikowania się, czyli tym, czego nam tak bardzo brakuje, nie tylko z powodu pandemii – mówi Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
– To przedstawienie jest o świecie, który jest prezentowany przez Szekspira. O wielu aspektach tego świata – aspekcie seksualnym, fizycznym, społecznym, ekonomicznym, politycznym. Szekspir jest uniwersalny w czasie i przestrzeni – dodaje Andrzej Seweryn, aktor teatralny i bohater monodramu.
Spektakl powstał we współpracy z tłumaczem Piotrem Kamińskim. Dialogi Szekspira zostały przez niego przetłumaczone w zupełnie nowy sposób.
– Jak się weźmie jakiś monolog Szekspira to trzeba dobrze oddychać, wiedzieć, co się mówi. Trzeba wiedzieć gdzie postawić kropkę i akcent na danym słowie – wyjaśnia Andrzej Seweryn, aktor teatralny i bohater monodramu.
Instytut Grotowskiego podkreśla, że zachowane zostaną wszystkie wymogi sanitarne.
– No niestety widownia jest podzielona przez pół i jeszcze trochę, bo w realiach tak to wygląda, że nie da się tego dystansu zastosować, tylko dzieląc przez pół. Jesteśmy przekonani, że samo zdarzenie, szczególnie w tej otwartej przestrzeni, jest pandemicznie bezpieczen – zaznacza Jarosław Fret, dyrektor Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.
Bilety na spektakl we wtorek 6 października są dostępne na stronie Instytutu.