Zbyt późno badamy słuch. Eksperci alarmują

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
3 marca obchodzimy Światowy Dzień Słuchu i to dobra okazja, żeby przypomnieć o badaniach. Niestety coraz więcej seniorów cierpli na problemy ze słuchem - po 60. roku życia to aż 51%. Eksperci podkreślają, że nie warto zwlekać - 50 lat to wiek, od którego zaleca się regularne kontrole, ale najwięcej osób decyduje się na pierwsze badania dopiero po 65. roku życia.

Pan Mirosław ma 70 lat. Do tej pory nie miał problemów ze słuchem, ale kiedy tylko się pojawiły, postanowił to skontrolować.

  • Od pewnego czasu mam taki jakby lekki szum, konkretnie w uchu lewym – mówi Mirosław Siudak, wrocławski senior.

Dlatego skorzystał z badań słuchu podczas spotkania we Wrocławskim Centrum Seniora. WCS regularnie organizuje dla seniorów prelekcje połączone z badaniami profilaktycznym wykonywanymi przez ich partnerów. Badania słuchu w styczniu wykonała firma GEERS Dobry Słuch.

  • Dzisiaj wykonujemy takie przesiewowe badania słuchu, które pozwalają określić, czy coś się zaczyna dziać z tym słuchem. Jeśli wyjdzie jakiś ubytek słuchu, zapraszamy już na cały zestaw specjalistycznych badań słuchu do naszego oddziału. Im wcześniej zostanie wykryta wada słuchu, tym możemy szybciej zapobiec pogarszania się słyszenia oraz może następować rehabilitacja tego słuchu. Także im szybciej wykonamy takie badania, tym możemy sobie szybciej pomóc. Poza tym takie badanie jest bezbolesne, trwa tylko 15 minut i jest badaniem bezpłatnym – mówi Aleksandra Knot-Chrustowska, GEERS Dobry Słuch, oddział we Wrocławiu.

Kolejna prelekcja odbędzie się 14 marca o godzinie 11:00 we Wrocławskim Centrum Seniora. Spotkanie poprowadzi protetyczka słuchu z firmy Amplifon. Firma przez cały miesiąc oferuje seniorom darmowe badania słuchu. Uszkodzenie słuchu oprócz dolegliwości fizycznych ma również wpływ na psychikę i relacje społeczne. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

  • Między innymi izolacją towarzyską i nawet niebezpieczeństwem, bo można np. nie usłyszeć samochodu, szczególnie elektrycznego, który ciszej funkcjonuje. Także rzeczywiście, wbrew pozorom jest to dosyć konkretna rzecz, o którą warto zadbać odpowiednio wcześniej – mówi Mirosław Siudak, wrocławski senior.

  • Przede wszystkim z uczuciem wyizolowania z uczuciem niepełnosprawności. Jeśli pojawia się problem ze słyszeniem, często czujemy się po prostu wyizolowani ze społeczeństwa i unikamy rozmów. Przestajemy oglądać telewizję, słuchać radia, ponieważ przestajemy rozumieć mowę – mówi Aleksandra Knot-Chrustowska, GEERS Dobry Słuch, oddział we Wrocławiu.

Wstęp na spotkanie w WCS jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy pod numerem 71 344 44 44.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy