Zdalne wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. Pilotażowy projekt powiatu wrocławskiego

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Najpierw pandemia, później wojna w Ukrainie - te wszystkie wydarzenia mogą negatywnie wpłynąć nie tylko na osoby dorosłe, ale również młodzież. Osoby młode, jak nikt inny, potrzebują naszego wsparcia i pomocy, zwłaszcza w zakresie zdrowia psychicznego. W związku, z tym, wystartował program pilotażowy powiatu wrocławskiego „Powiat wrocławski promuje e-zdrowie - zdalne wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży”.

To kluczowe działanie zarządu, które jest skierowane do młodzieży uczącej się w kierunku psychologicznym. Są to porady zdalne, czyli bezpieczne dla młodych osób – mówi Andrzej Szawan, wicestarosta powiatu wrocławskiego.

W ramach programu młode osoby, która borykają się z różnymi problemami na tle psychicznym, między innymi z depresją, różnymi lękami, niskim poczuciem własnej wartości, spadkiem nastroju oraz z innymi tego typu rzeczami będą mogły zdalnie dostać wsparcie specjalistów: psychologa, specjalisty od badania i zapobiegania samobójstwom oraz dietetyka.

Realizując ten program dotyczący wsparcia psychologicznego dzieci i młodzieży, biorę pod uwagę to, że dziecko ma momenty załamania, niechęci do życia, momenty myśli rezygnacyjnych. Na przykład, dzwonią do mnie dzieci z powodu nieumiejętności nawiązywania relacji interpersonalnych. Naprawdę tego jest bardzo dużo – mówi Jacek Pawłowski, psycholog.

Osoba nieletnia może skorzystać z takiego projektu anonimowo, wypełniając formularz zgłoszeniowy poprzez stronę internetową liniaspecjalna.pl. Specjalista skontaktuje się z taką osobą w ciągu 72 godzin od momentu otrzymania takiego zgłoszenia. Psycholog Jacek Pawłowski, już od dłuższego czasu realizuje podobny projekt w województwie zachodniopomorskim. Jak mówi, sytuacje zdarzają się przeróżne.

Dzieci dzwoniły do mnie na przykład z problemami rodziców, którzy się kłócą za ścianą, prosząc o interwencję, z zapytaniem, w jaki sposób może pomóc swoim rodzicom. To były dzieci w wieku 12-13 lat. Zdarza się też tak, że na przykład nastolatek mi mówił, że boi się tego, co obecnie dzieje się za granicą w Ukrainie, czy to przypadkiem nie będzie tak, że u nas to samo będzie się działo. Wracając jeszcze do tej pandemii, było jeszcze tak, że były też takie telefony, które dotyczyły tego, że dzieci się bały o najbliższych, że umrze babcia, dziadek – mówi Jacek Pawłowski, psycholog.

Projekt ma olbrzymie znaczenie, ponieważ jest ogromny problem z tym, co się obecnie dzieje w społeczeństwie. Czas jest nieciekawy. Pogoń życia powoduje, że młodzi ludzie zostali zostawieni sami sobie. Problemy otaczające ich przetłaczają i po prostu potrzebują zwykłej pomocy – mówi Wiesław Zając, członek zarządu powiatu wrocławskiego.

Pilotażowy program powiatu wrocławskiego ma również za zadanie pomóc młodzieży i zmniejszyć ryzyko podejmowania przez nią niewłaściwych decyzji, dlatego też w ramach tego programu w placówkach edukacyjnych, które znajdują się na terenie powiatu wrocławskiego, będą odbywać się warsztaty, które zostaną poprowadzone przez rapera, a od niedawna również żołnierza WOT-u – Romana Lachowolskiego znanego jako „Bosski Roman”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się na terenie Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Krzyżowicach, podczas którego raper rozmawiał z uczniami między innymi o hejcie, używkach, relacjach społecznych i rozwoju osobistym. Prelekcje zostały połączone z wykonaniem autorskich hip-hopowych utworów. Program pilotażowy potrwa do 30 kwietnia.

Zobacz również

Saszetka z nasionami roślin pszczelego pożytku, a więc pożytecznych dla owadów zapylających wystarczy na zasianie nawet 4 metrów kwadratowych. Owady są nam niezbędne do życia i dlatego warto im pomóc, siejąc rośliny, z których będą mogły czerpać nektar i pyłki.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy