Zdrowa i aktywna Długołęka – mieszkańcy mogli przebadać się przed urzędem gminy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
O tym jak ważna jest profilaktyka nie trzeba nikomu przypominać. "Zdrowa, aktywna Długołęka" to akcja, dzięki której mieszkańcy Długołęki mogli przyjść przed urząd gminy i dobrze się przebadać.

-To są rzeczy bardzo potrzebne, zresztą tutaj sami widzicie, że te rzeczy cieszą się zainteresowaniem mieszkańców i ludzie się pytają, gdzie można jakieś badania zrobić i to jest jak najbardziej potrzebne. Po drugie to jest też po pandemii ważny moment, gdzie możemy się spotkać ze sobą i porozmawiać – mówi Wojciech Błoński, wójt Gminy Długołęka.

-Reprezentujemy Telemedycynę. Jeździmy na akcję na tzw. profilaktykę zdrowotną. Czyli obejmuje ona zarówno cholesterol, cukier, badanie EKG, przepływy kończyn dolnych. Na końcu mamy jeszcze dietetyka i panią doktor, która analizuje konkretne wyniki danej osoby. Mamy wszystko w jednym miejscu, oczywiście badania są bezpłatne, pacjenci są u nas od samego początku do samego końca. Mają wszystkie badania, które dostają do domu. Również mogą kontynuować leczenie u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli wyniki są jakieś niepokojące lub odbiegają od normy – mówi Adela Jóźwin, Telemedycyna Polska.

-To jest jedyna okazja, żeby się zmobilizować i zrobić, bo wiadomo, że w tygodniu jest zawsze jakieś „ale” albo coś nie pasuje, albo człowiek się trudno zbiera. Także to jest naprawdę dobre i jest okazja się zbadać, żeby nie mieć jakiś tam wątpliwości. Tu akurat byłam u dermatologa, bo nigdy się człowiek nie wybierze. To jest jedyna okazja, także to jest wspaniałe przedsięwzięcie.

-Bo szybciej, bo moje wątpliwości rozwiałam od razu, przy okazji wyrobiłam Europejską Kartę Zdrowia – mówią mieszkańcy Długołęki.

-Muszę powiedzieć, że to jest bardzo fajna impreza, jest bardzo duże zainteresowanie. Bardzo dużo osób pyta o „Profilaktykę 40 Plus”. Ten program jest już dosyć popularny, więc te pytania pojawiają się bardzo często i dzisiaj jest bardzo duże zainteresowanie wydawaniem karat EKUZ i ludzie są zorientowani i widzą, że wydajemy je na znacznie dłuższe okresy. Dzisiaj udało nam się wydać już ponad 130 kart EKUZ – mówi Kinga Kałańczyńska, NFZ oddział Dolnośląski.

-Niedawno przyjechałam, skorzystałam tylko z dermatologii. Idę jeszcze do stoiska badającego osteoporozę i tutaj będę jeszcze badać cholesterol, glukozę i jak powiedzą, że za dużo mam, to na dietę trzeba będzie przejść.

-Przede wszystkim mieszkańcy oszczędzają czas, zyskają na bezpieczeństwie takim wewnętrznym, że wiedzą gdzie muszą iść, gdzie nie muszą. Także uważam, że super – dodają mieszkańcy.

-Jestem w tej chwili już na takim etapie nakręcony przez swoją żonę pielęgniarkę, że muszę robić wszystkie badania, więc je robię- mówi Wojciech Błoński, wójt Gminy Długołęka.

-Wiadomo, czasy wyglądają, jak wyglądają. Ludzie są zabiegani, zajęci, a ci, którzy mają czas, nie mogą się dostać do lekarzy specjalistów. Więc uważam, że takie akcje są jak najbardziej potrzebne nam w tym kierunku, abyśmy dbali o własne zdrowie, zdrowie naszych najbliższych. Bo dla nas to jest najważniejsze. Najważniejsza jest po prostu profilaktyka. Ne sztuką jest leczyć już jednostki chorobowe. Trzeba po prostu wyłapać je w odpowiednim momencie i dopiero zacząć leczyć – mówi Adela Jóźwin, Telemedycyna Polska.

-Naprawdę warto, bo jeśli chodzi o „Profilaktykę 40 Plus” jest to naprawdę rozszerzony pakiet badań. Tak naprawdę nie wiele rzeczy musimy zrobić. Na internetowym koncie pacjenta wypełniamy ankietę. Udajemy się do placówki, która ma podpisaną  z nami umowę, i tam możemy takie badania załatwić. Jest to, jak powiedziałam, bardzo rozszerzony pakiet, więc naprawdę warto, bo dużo chorób jesteśmy w stanie, na podstawie tych wyników już zdiagnozować – mówi Kinga Kałańczyńska, NFZ oddział Dolnośląski.

Najpierw szereg badań, a potem aktywność fizyczna. W meczu towarzyskim mieszkańcy zmierzyli się z samorządowcami. Tym razem lepsi okazali się pracownicy Urzędu Gminy, pewnie wygrali 3:0.