– Białaczka to nowotwór, który najczęściej dotyka dzieci. Statystyki pokazują, że około 300 dzieci w Polsce słyszy taką diagnozę. To, co chcemy podkreślić w tegorocznej kampanii to fakt, że białaczka to nie wyrok. Blisko 85% dzieci wraca do zdrowia. Kluczowy jest czas i szybka reakcja – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”
– Ten miesiąc jest po to, żeby uzmysłowić rodzicom i dzieciom, żeby dbać o zdrowie. Życie i zdrowie mamy jedno. Nasza Ewa Harapin przysłała mi film, jak śpiewając, wchodzi na Śnieżkę w niezbyt ładnej pogodzie. Ewa straciła nogę w wyniku walki z chorobą – prof. Alicja Chybicka, kierowniczka Przylądka Nadziei.
Symbol złotej wstążki nie jest w Polsce tak znany, ale Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” chce to zmienić. Rok temu akcja miała charakter ogólny, teraz jest skupiona na białaczce. Celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi rodziców, dziadków, nauczycieli lub bliskich na niepokojące objawy.
– Pamiętajcie rodzice, jeśli dziecko blednie, jest słabe, ma siniaki, pojawiają się wybroczyny lub coś niecodziennego. Dziecko wesołe jest nagle smutne lub na odwrót, to musimy reagować – dodaje prof. Alicja Chybicka, kierowniczka Przylądka Nadziei.
– Chcemy podpowiadać jak reagować, gdzie się udać, jakie badania wykonywać. Przede wszystkim jest to morfologia, ale także USG kontrolne – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”
Akcję tłumaczą dwie ambasadorki bliźniaczki – Hani i Tosia. Hania cztery lata wygrała z białaczką i dziś pokazuje innym dzieciom, że jest to możliwe.
– Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziecie państwo kompletne poradniki, które powstały ze specjalistami, onkologami z całej Polski. Tam odpowiadamy na ważne pytania, które mogą się pojawić w świadomości rodziców – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.
Oprócz edukacji, akcja to także wydarzenia towarzyszące.
– Wspierać dzieci można też aktywnie. Wystarcz pobrać aplikację Activy i tam zbierać kilometry w dowolnej formie. Jeśli zbierzemy milion kilometrów, to sponsorzy przekażą 100 tysięcy złotych na walkę z dziecięcym nowotworem – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.
W sobotę – 4 września do Hali Świebodzki zawita także He He Help.
– To jest nasz festiwal śmiechu i dobrego serca. Podczas imprezy wystąpią: Teatr Improkracja, Kabaret Paranienormalni, na sam koniec koncert akustyczny. Oprócz tego będą charytatywne licytacje – podsumowuje Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.
Co roku białaczkę diagnozuje się u 300 dzieci.