Zdrowie dziecka cenne jak złoto

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Wrzesień to światowy miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych. Akcja, której symbolem jest złota wstążka, ma pomóc wykrywać nowotwory u dzieci i potem skutecznie z nimi walczyć. W tym roku tematem przewodnim jest białaczka.

Białaczka to nowotwór, który najczęściej dotyka dzieci. Statystyki pokazują, że około 300 dzieci w Polsce słyszy taką diagnozę. To, co chcemy podkreślić w tegorocznej kampanii to fakt, że białaczka to nie wyrok. Blisko 85% dzieci wraca do zdrowia. Kluczowy jest czas i szybka reakcja – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”

Ten miesiąc jest po to, żeby uzmysłowić rodzicom i dzieciom, żeby dbać o zdrowie. Życie i zdrowie mamy jedno. Nasza Ewa Harapin przysłała mi film, jak śpiewając, wchodzi na Śnieżkę w niezbyt ładnej pogodzie. Ewa straciła nogę w wyniku walki z chorobą – prof. Alicja Chybicka, kierowniczka Przylądka Nadziei.

Symbol złotej wstążki nie jest w Polsce tak znany, ale Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” chce to zmienić. Rok temu akcja miała charakter ogólny, teraz jest skupiona na białaczce. Celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi rodziców, dziadków, nauczycieli lub bliskich na niepokojące objawy.

Pamiętajcie rodzice, jeśli dziecko blednie, jest słabe, ma siniaki, pojawiają się wybroczyny lub coś niecodziennego. Dziecko wesołe jest nagle smutne lub na odwrót, to musimy reagowaćdodaje  prof. Alicja Chybicka, kierowniczka Przylądka Nadziei.

– Chcemy podpowiadać jak reagować, gdzie się udać, jakie badania wykonywać. Przede wszystkim jest to morfologia, ale także USG kontrolne – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”

Akcję tłumaczą dwie ambasadorki bliźniaczki – Hani i Tosia. Hania cztery lata wygrała z białaczką i dziś pokazuje innym dzieciom, że jest to możliwe. 

Zapraszamy na naszą stronę, gdzie znajdziecie państwo kompletne poradniki, które powstały ze specjalistami, onkologami z całej Polski. Tam odpowiadamy na ważne pytania, które mogą się pojawić w świadomości rodziców – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Oprócz edukacji, akcja to także wydarzenia towarzyszące.

Wspierać dzieci można też aktywnie. Wystarcz pobrać aplikację Activy i tam zbierać kilometry w dowolnej formie. Jeśli zbierzemy milion kilometrów, to sponsorzy przekażą 100 tysięcy złotych na walkę z dziecięcym nowotworem – mówi Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

W sobotę – 4 września do Hali Świebodzki zawita także He He Help.

To jest nasz festiwal śmiechu i dobrego serca. Podczas imprezy wystąpią: Teatr Improkracja, Kabaret Paranienormalni, na sam koniec koncert akustyczny. Oprócz tego będą charytatywne licytacje – podsumowuje Klaudia Smolarska-Kulej, Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”.

Co roku białaczkę diagnozuje się u 300 dzieci.

Zobacz również

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI!

Masz istotne informacje?

Napisz do nas:
kontakt@echo24.tv

Najnowsze programy